Kthehen në Shqipëri nga ‘emigrimi” objektet e trashëgimisë

Publikuar: 31.10.2013 - 09:33

Tiranė, 31 tetor -  Rreth 260 objekte, pjesė e thesarit tė trashėgimisė kulturore shqiptare, qė u ekspozuan nė Romė, Torino e Prishtinė, janė kthyer nė atdhe. Pas njė viti 'emigrimi', ato kanė mbėrritur nė Tiranė nė datėn 17 tetor dhe janė shpėrndarė nėpėr muzetė nga ishin marrė, nė datėn 18 tetor, shkruan GSh. Spiro Nika, specialist i Institutit tė Monumenteve tė Kulturės, pjesė e grupit tė shoqėrimit tė tyre, tregon pėr "GSH" se objektet me vlera unikale, janė dorėzuar nėpėr muzetė qė iu takonin, siē ishin marrė. Epitafi i Gllavenicės, Thesari i Korbit, ikona tė Onufrit dhe objekte arkeologjike tė shumta qenė pjesė e kėtij thesari. Ndėrkaq, punonjės tė muzeve ku aktualisht janė objektet konfirmojnė ardhjen e tyre nė gjendje tė mirė, dhe flasin pėr dėmtime fare tė lehta tė ndonjė syresh, dėm qė mund tė jetė pėsuar gjatė transportit. EKSPOZITA Nė nėntor tė 2012-ės, Ministria e Kulturės dėrgoi njė ekspozitė tė quajtur "Rrėnjėt e Shqipėrisė" ("I tesori del patrimonio culturale albanese") pėr ekspozim nė Muzeun Arkeologjik nė Romė (Vittoriano), prej 21 nėntorit 2012 deri mė 6 janar 2013. Mė tej, ekspozita qėndroi nė Torino (Palazzo Madama), prej 23 janarit deri nė 7 prill 2013. Mė pas, thesari u nis drejt Prishtinės pėr tė qėndruar deri nė mes tė tetorit. E gjitha kjo shkaktoi debat nė Tiranė, pasi shteti nxori jashtė vendit objektet e veta mė tė vyera (Epitafi i Gllavenicės, viti 1373, qė nė vitin 1974 u kėrkua nga Franca pėr njė vlerė prej 2.4 milionė $), e mbi tė gjitha, drejt Kosovės ai u dėrgua pa pasur as siguracion, sikundėr procedohet nė raste tė tilla, dhe siē nė fakt me tė njėjtėn ekspozitė pėr 'udhėtimin' e saj italian. KTHIMI Spiro Nika, nuk do tė flasė pėr ēėshtjen e siguracionit tė munguar. "Unė jam marrė me mbledhjen e objekteve nga muzetė. Siē i morėm, i dorėzuam, tė gjitha nė gjendjen qė kishin. Ėshtė bėrė njė punė e madhe dhe objektet janė dorėzuar duke u kontrolluar nga specialistė pėr origjinalitetin dhe gjendjen e tyre", - thotė ai. Ndėrkaq, Nika Sqaron se transportimi i tyre ėshtė shoqėruar me eskorta policie gjatė gjithė rrugės, si nė Shqipėri, edhe nė Kosovė. "Transportimi i tyre nga Tirana pėr nė Prishtinė, ėshtė bėrė me makina ushtrie. Edhe gjatė shpėrndarjes nėpėr muzetė e Shqipėrisė, jemi shoqėruar nga 17 patrulla policie. Ato ishin marrė nga Muzeu i Butrintit, Muzeu Arkeologjik i Durrėsit, ai i Shkodrės, Muzeu Mesjetar i Korēės dhe Muzeu i "Onufrit" nė Berat. "Kishim rreth 20 ikona, Epitafin e Gllavenicės, objekte arkeologjike dhe pėr shembull ornamente prej floriri qė shoqėrojė sakėmet mortore", -tregon ai.