Gjet Ndoj, drejtor i Arkivit të Shtetit të Shqipërisë

Publikuar: 22.10.2013 - 10:06Tiranė,
22 tetor - Kryetari i Partisė Aleanca Arbnore Kombėtare ėshtė emėruar nga
kryeministri Edi Rama drejtor i Arkivit Qendror tė Shtetit. Dje Ndoj ėshtė
prezantuar nė institucionin e ri qė do tė drejtojė nga kėshilltari juridik i
kryeministrit Rama, Artur Metani, para administratės sė Arkivit Qendror. Ndoj,
me profesion historian, ishte kryetar i AAK, e cila hyri nė koalicionin
parazgjedhor tė drejtuar nga PS dhe LSI nė zgjedhjet e 23 qershorit. Partia qė
ai drejton mori 3575 vota nė kėto zgjedhje, ndėrsa nė muajin korrik drejtuesi i
koalicionit fitues, Edi Rama, e emėroi koordinator tė koalicionit fitues pėr
zbatimin e marrėveshjes sė PS-sė me 35 partitė aleate.


Gjet Ndoj, me profesion historian, numėron
disa botime tė karakterit historik. Nė vitin 2005 ai boton “Udha e
shqiptarėve”, nė 2006 Gjin Marku dhe lufta, nė 2009 Ndoj boton “Antologji
historike”, ndėrsa nė 2012 ai ėshtė bashkautor me pesė studiues tė tjerė nė
librin “Mirdita nė konferencė”.