Filmi “Kolona” i Hysajt, bindshëm më i miri në Alpinale

Publikuar: 11.08.2013 - 18:37

Nenzing, 11 gusht - Nė festivalin e 28-tė tė filmit tė shkurtėr “Alpinale Kurzfilmfestival”, qė u pėrmbyll tė shtunėn nė Nenzing tė Austrisė, ēmimin e jurisė “Goldener Einhorn” nė mesin e 824 filmave pjesėmarrės e ka fituar filmi nga Kosova me titullin “Kolona”, i regjisorit Ujkan Hysaj.  

Motoja e festivalit tė sivjetmė ka qenė “shkurt dhe mirė”, duke iu referuar kategorisė sė filmit tė shkurtėr, tė cilit i kushtohet festivali. Nė mbrėmjen finale u ndanė tetė ēmimet qė i jep publiku dhe juria.

Nė krye tė jurisė prej pesė anėtarėve ishte regjisorja e teatrit Brigita Soraperra, ndėrsa anėtarė ishin Stefan Pohl, aktor dhe regjisor, Thomas Taborsky, kritik filmi dhe regjisorėt Felix Kalaivanan e Joan Sanchez Arroyo.

Tė gjithė anėtarėt janė shprehur tė entuziazmuar nga vlerat e filmit tė shkurtėr “Kolonat”, transmeton Albinfo shkrimin e orf.at.

“Filmi, me njė epėrsi bindėse ndaj tė gjithė tė tjerėve, ka arritur qė, duke filluar nga sekonda e parė, tė krijojė njė tension konstant”, thuhet nė vlerėsimin e jurisė. Nė kėtė film tematizohet lufta e Kosovės gjegjėsisht mprehtėsia e vendimeve qė duhet t`i merrnin individėt nė raport me konfliktin.

Vals12.08.2013/07:34

Urime.Po presim qe te shikojme filmin ne DOKUFEST.