Hamami i Prishtinës po restaurohet, shumë shkelje (video)

Publikuar: 07.08.2013 - 13:29

Prishtinė, 7 gusht - Pas 6 vitesh punė,  me ndėrprerje tė shpeshta, ruajtja dhe restaurimi nė Hamamin e Prishtinės, mė nė fund, ka arritur nė fazėn e suvatimit final.

I shoqėruar me pezullime tė punės dhe debate, nė lidhje me cilėsinė e punimeve, as edhe nė kėtė fazė tė punės, nga jashtė nuk vėrehen elementė tė kulturės otomane, sė cilės i takon ky monument historik i shekullit tė 15-tė.

Nė kohėn kur ekipi i Top Channel vizitoi Hamamin, pėrveē punėtorėve qė suvatonin, nuk takoi asnjė zyrtar, mbikqyrės apo ekspert tė kėsaj fushe.

Drejtoresha e Kėshillit pėr Trashėgimi Kulturore tė Kosovės, institucion i themeluar nga Kuvendi i Kosovės, Gjejlane Hoxha, duke e konsideruar si shqetėsuese gjendjen momentale tė Hamamit tė Prishtinės, akuzon Departamentin pėr Trashėgimi Kulturore nė Ministrinė e Kulturės, Rinisė dhe Sportit, se nė gjithė kėtė projekt ka shkelje tė mėdha ligjore, kryesisht nė aspektin arkitektonik.

Por, drejtoresha pėr Trashėgimi Kulturore nė Ministrinė e Kulturės, Rinisė dhe Sportit, u shpreh e kėnaqur me punėn e deri tanishme, e cila - sipas saj - po inspektohet dhe menaxhohet nga njė komision profesional.

Ndėrprerja e punimeve, pėr herė tė fundit, ndodhi mė 7 shkurt 2013, nga Ministria e Kulturės, Rinisė dhe Sportit, pėr shkak tė analizave tė llaēit tė vjetėr, qė ka qenė aty, dhe llaēit tė ri, i cili u vendos nė muret e objektit, dhe me pėrmirėsimin e kėrkesave tė komisionit, sipas zonjės Aliu, rifilluan punimet, pėr tė cilat ende nuk dihet koha e pėrfundimit. 


ELIZA12.08.2013/00:07

Injoranti Bekim, ku eshte ai program i mirefillte? Edhe deputetet kane pas verejtje ne kete institucion per mospunen e tyre. Madje as funksional nuk jane, prej themelimit as anetaret e keshillit nuk jane percaktuar. Duhet me u marr me problemet aktuale qe i ka Kosova ne fushen e trashegimise, e jo me shpenzu kohe edhe para t taksapaguesve ne konferenca boshe. Ka menyra e organizata tjera me e perfaqsu Kosoven, e kjo detyre ketij keshilli nuk i takon fare.

Bekim11.08.2013/00:25

E padiura Eliza, Keshilli punon me Program shume te mirrefillt, ne te cilin konferencat jane pjese perberese dhe Kosoven e perfaqesojne me shume profesionalizem. Per dijenin tende dhe te publikut, avansimi i puneve te Keshill varret nga Kuvendi i Kosoves,

Agimi11.08.2013/00:12

O more Dren, znj. Hoxha eshte ekspert i vetem qe ka Kosova, te ciles ja kane lakmi shume shtete. Dalaveret e te keqijat jane produk i njerezve sikur ti,Gazmendi, Eliza e te tjeret. Dhe, sikur te ishin edhe nja dy ekspert si ajo, punet kishin me qene me mire, sepse deri sa te tjeret po bejen darsem ne emer te projekteve te trashegimsie kulturore, kjo ekpserte eshte e vetmja qe reagon, e ju te tjeret nuk merziteni fort.

Sulltani08.08.2013/03:17

Popull i cuditshem! Shume shpejt nxenesit do te mesojne ne shkolla se Kosova ka qene pjese e AustroHungarise, e jo e Perandorise Osmane.

yzil prizren07.08.2013/18:06

Emërimet në Këshilla,Drejtori apo edhe Departamente të Trashëgimisë në Kosovë do të jenë validë vetëm me një kushtë, nëse prindërit e kandidatit janë të lindur në qytet!? Ndryshe,c'do gjë shkon në dreq të mallkuar...

ELIZA07.08.2013/17:08

qeshtu kur t punohet pa plane e programe t mirefillta normalisht qe ska me pas suksese......po Keshilli i Kosoves me mire te mbyllet se ashtu keshtu asnji proces perpara nuk kan mundur me e qu....veq ndjekin konferenca e prezentime e me thelb t problemeve nuk merren aspak......me e keqja eshte se kot po shpenzohen paret e qytetareve.

Dreni07.08.2013/17:04

Ani kush paska fol!! Gjejlane Hoxha eshte me e keqja e mundshme qe ka mujt me i ndodhe trashegimise kulturore ne Kosove. Krejt dallaveret dhe modelet e keqija jane derivat i kesaj "eksperteje" qe pretendon se i din gjitha gjerat.....jeni bo boze me keto deklarata.

Gazmend Bytyqi07.08.2013/15:21

Keshilli per Trashegimi Kulturore te Kosoves eshte keshill bashibozukesh e zvarranikesh qe gerryejme themelet e kultures Kosovare. Korrupcioni dhe keqperdorimi jane stoli e ketij keshilli dhe kesaj ministrie!