Vdiq humoristja Zyrafete Gashi - Zyra

Publikuar: 31.07.2013 - 08:30

Prishtinė, 31 korrik - Humoristja shqiptare Zyrafete Gashi - Zyra ka vdekur tė martėn mbrėma. Lajmin e kanė konfirmuar familjarėt e saj. Gashi ka qenė 57-vjeēare. Ajo ka vuajtur nga njė sėmundje e rėndė. Pėr nėntė muaj ishte pėr shėrim nė Zvicėr. Varrimi i sė ndjerės do tė bėhet tė mėrkurėn (sot), nė varrezat e Prishtinės nė orėn 13:00, raporton gazeta “Koha Ditore”.

Pėr afro tri dekada nė skenėn humoristike shqiptare Gashi u bė e njohur me disa role. Ai i Zyrės, ishte roli me tė cili ajo u personifikua, nė bazė tė tė cilit mori edhe pseudonimin. Zet’hanja, roli i polices, roli i Dragicės, kanė qenė disa nga personazhet e saj mė tė njohura. Zyra ka bashkėpunuar me humoristė tė njohur tė vendit. Adem Mikullovci, Zejnel Tufa, Sevdai Radogoshi - Qumili, Drita Duraku, Teuta Sadiku, Basri Lushtaku kanė disa nga bashkėpunėtorėt e saj.

“E pėrjetoj sikur tė mė kishte vdekur njė anėtar i familjes. Si kolegė kemi qenė shumė tė afėrt”, ka thėnė tė martėn mbrėma me zė tė dridhur humoristi Zejnel Tufa. Me Zyrėn ai ka bashkėpunuar pėr mė shumė se dy dekada. Tufa e ēmon kontributin qė ka dhėnė Zyrafete Gashi nė humorin shqiptar. Thotė se ajo ka qenė unike nė rolet e saj.

“Ka bėrė humor bash popullor. Shumė burimor. Mė shumė se 90 pėr qind tė skeēeve ajo i ka shkruar vetė. Por ka ditur tė marrė edhe nga anekdotat popullore qė i ka pėrshtatur mirė”, ka thėnė Tufa, teksa ėshtė ndalur tek bashkėpunimi me tė. “Njė bashkėpunėtore ideale. Kam punuar me tė nė gati krejt projektet qė ka pasur”, ka thėnė ai. Tufa ka thėnė se vdekja e Zyrafete Gashit lė njė boshllėk nė skenėn e humorit shqiptar. “Sepse ajo ka qenė njėra nga humoristet kryesore nė estradėn tonė”, ka thėnė Tufa. 

vjosa besiri09.12.2013/19:17

ngushllme familjes gashi u preft ne paqe

ZEMRA17.09.2013/17:06

NGUSHLLIME ME TE SINQERTA TE MIA FAMILJES GASHI

milazim gashi08.09.2013/18:18

ngushllime familjes gashi

krijon gashi04.09.2013/18:40

ngushellime per familjen gashi ishall ne gjinet asht ka shummm e mir sidomase kur ka homori saj na ka bo tu qesh gjidh shqiptaret nuk di qka me shkru ma na ka thimtte gjidhve shqiptareve

aferdita keqa21.08.2013/13:51

ngushllime familjes gashi

bashkim ademi18.08.2013/23:40

Ngushllime familjes gashi

Fatlume HaaAasani17.08.2013/08:22

Ngushllime dheu qofti leht mbi trupin e saj e ajo pushoft ne paqe do te mbetesh legjend e humorit Ngushllime Familjes GASHI

besarta16.08.2013/17:17

Ohh kur ndegjova me pikun lotet....Me dhemb shpirti per aktoren ton te dashur.Qdo her i shikojm homoret e saja interesante dhe te bukura qesharake...Me vjen keq per humbjen e saj.
Gjithmon ne zemrat tona Zyrafete Gashi.3

sadri rexhepi13.08.2013/21:09

insholla allahu e ekaque ne xhenet e ju falilja gashi mosu merzitni ishla ne xhenet

Zana gashi13.08.2013/11:31

Ju falenderoj per ngushellimet dhe perkrahjen tuaj gjate ketyre diteve dhimbje dhe pikellimi per me te dashuren tone! Perjetesisht do te mbes ne zemrat tona! I qofte i lehte dheu motres sime Zyres

krijon05.08.2013/20:48

zyra ishte nje artore shum e mir e bukur

skender sxla04.08.2013/22:12

Ngushellime famtljes Gashi

f. kastrati04.08.2013/09:58

Ngushllime gjith Familjes Gashi.... R.I.P Zyrafete Gashi Zyra

eriona ruhani03.08.2013/14:20

gushllime familjes gashi zyravetja ukan shum humoriste mir naka ba se qeshuri

fitim zeqiri03.08.2013/14:11

I shprehim ngushllime familjes Gashi per humbjen e Zyres se me te vertet do te na mungij humori I saj

nita gashi02.08.2013/20:28

Une po mersitna shum shum e mir ukan

veli isufi02.08.2013/10:31

zyrafete gashi nau ka dhimbt shum sepse ukan shum humuriste shum e mir ngushllime familja gashi ngushllime mos u merzitni shum mos u merzitni

vedat vallqi 02.08.2013/10:29

esht dekur pa pritmas shum nauka dhimb ngushllime familja gashi inshalla zoti negjenet ngushllime familja gashi mos u merzitni.

flora 02.08.2013/09:37

sigurisht qe e nderuara zyhra ka nji vend te mir ne at dynja sepse ka ber shum e shum njerz te qesh edhe kur kan qen te merzitur! zoti ia falt mekatet nese ka pas ndonje!njeriu i mir si zyhra e meriton xhenetin!ngushllime familjes te saj,

halili gashi01.08.2013/20:34

ishalla me ket mujet e ramazint e qot zot ne qenet edeh famia ty sa saber e

hamza01.08.2013/20:32

salamu alajkum inshallah allahi ja ka fal mekatet se po me dhimet se nuk ka fal namaz nuk i ka ra allahut sexhde e kur te del para zotit ka me dhan llogari per veprat e veta se qka ka ba ne dynja allahi inshalla e shperblen per xhenetin firdaus.


muharrem krasniqi01.08.2013/14:56

ngushlime familja gashi inshalla n g
jenet

veli siufi01.08.2013/14:08

inshalla ne gjenet ngushllime familja gashi mos u merzitni.
veli isufi01.08.2013/14:06

inshalla ne gjenet zyrafete ngushllime

vedat vallqi 01.08.2013/14:04

i shalla zoti ne gjenet e qon amin

fitim mehmeti01.08.2013/13:39

aktore ma te mir ska pas kosova ngushllime fammilja gashi ishalla ne xhenet

shukrije basha01.08.2013/09:27

ngushllime familjes gashi

sali berisha 01.08.2013/06:52

ngushllime familjes gashi shum jena merzit kur nime per vdekjen e zyrafetes asht kan nje humuriste e veqant ishalla zoti ne gjenet

linda murtezi01.08.2013/00:03

gushlime per zyre gashi ishola alohi eqon n qynet mosu merzitni famile gashi ishola per qynat

meriton gashi31.07.2013/21:40

ngushllime te ndjeres z.gashi ia pa harruar qoft kujtimi i saj

fatos pervizaj31.07.2013/19:36

ju shpreh ngushellime familjes gashi

misin zo gaj31.07.2013/18:32

ah moj zyrafete na morre ne qaf kus h dot ta nxe vendin tend je me e mira kush do ti luaj rolet e tua kush do tna qet per te qeshur ajo ke qen ti dhe me sje ngushllime zoti ne gjenet

vesina bajra31.07.2013/18:24

ngushllime familjes.

Irijad Ramadani31.07.2013/12:50

Ngushllime Familjes Gashi

Ismail31.07.2013/11:26

Ngushllime gjithe familjareve,farefisit dhe te afermve te Zyhres.Ishte nje humoriste e nivelit tone humoristik, edhe pse ne ende nuk kemi ndonje humoriste itelegjent, sic kane popujt te tjere, amdje edhe populli yne ne Shqiperi.kemi kete humor qe kemi,
Zyhra do mbetet ne kujtesen e shqiptareve per shume mote dhe do te kujtohet vepra e saj nder breze.I leht dheu i Kosoves se lire.Per te cilin Zyhra nga ana e saj ka dhne kontributin e nivelit.

muhamed krasniqi31.07.2013/10:08

mos u merzitni familja gashi

muhamed krasniqi31.07.2013/10:06

ngushellime familja gashi