Aktorja e filmave grekë: Përjetova racizmin, se jam nga Vorio Epiri

Publikuar: 05.07.2013 - 11:39

Aktorja e filmave grekė: Pėrjetova racizmin, se jam nga Vorio EpiriVasilika Angeli, aktorja e njohur e shumė serialeve televizive nė Greqi, si ai me titull "Endrra tė vjedhura", ka folur pėr fėmijėrinė e vėshtirė dhe fytyrėn e shėmtuar tė racizmit nė Greqi, vendi ku lindi demokracia.

Ajo ka lindur nė zonat minoritare nė Shqipėri dhe qė nė moshė tė vogėl jeton nė Greqi. "Pėr fat tė keq, nė Greqi janė shumė racistė. Unė e kam pėrjetuar shumė racizmin, sepse jam vorioepirote. Edhe pse ishim nga minoriteti grek nė Shqipėri, njerėzit kėtu nuk na njihnin dhe u pėrballėm me racizmin", shprehet ajo.

"Mėsuesit na konsideronin tė huajt dhe kėshtu mendonin edhe shokėt e klasės. Kur nė shkollė regjistronin nxėnėsit e huaj ne ngrinim dorėn sikur tė ishim ndryshe dhe jo si tė gjithė fėmijėt e tjerė. Kjo ishte traumatike pėr njė fėmijė. Jam ndjerė keq”, i tha aktorja revistės "Lipon".

“Aty ku na konsideronin grekė na fyenin, kėtu na konsiderojnė shqiptarė dhe na izolojnė", shprehet ajo.

Megjithatė, Vasilika nuk u frikėsua: "Unė jam ajo qė jam dhe nuk kam asgjė pėr tė fshehur. Kam nderin tim dhe jam krenare qė jam nga Vorioepiri".

Genci05.07.2013/14:35

Nuk eshte shqiptare po greke, edhe emri po te tregon Vasilika Angeli, te ashtuquajturat "zona minoritare" te popullzuara me grek kane ekzistuar edhe ne kohen e Enver Hoxhes

Hana05.07.2013/12:23

Mire ta kane bere. Nuk je Greke por Shqiptare kete e dine mire Greket prandaj nuk ju kane pranuuar dhe nuk do te iu pranojne kuurre si Greke. Shpirti i shitur.