Fillon gara për videon më të mirë mjedisore

Publikuar: 17.06.2013 - 14:31

Prishtinė, 17 qershor   - Festivali i filmit dokumentar DokuFest dhe ProCredit Bank pėrmes njė komunikate pėr medie u kanė bėrė ftesė qytetarėve tė adresojnė ēėshtjet mjedisore, duke filmuar video me imazhe tė ndotjes ose mbrojtjes sė mjedisit.

Ėshtė ky viti i dytė i kėsaj iniciative tė pėrbashkėt tė festivalit mė popullor nė vend dhe bankės lidere nė Kosovė, qė synon adresimin vizual tė ēėshtjeve mjedisore nė Kosovė dhe ndarjen e tyre me publikun e gjerė gjatė festivalit DokuFest.

 Video tė filmuara nga qytetarėt me kamerė, telefon, aparat ose webcam do tė shfaqen nė edicionin e sivjetshėm tė DokuFestit, i cili do tė mbahet nga data 17 – 25 gusht nė PrizrenTri videot mė tė mira do tė shpėrblehet, thuhet nė komunikatė.

Kjo iniciativė vetėdijesimi ėshtė njė tjetėr mundėsi qė qytetarėt tė mos jenė vetėm shikues pasiv, por tė behėn pjesė aktive e kėtij festivali duke konkurruar me videot e tyre pėr ēėshtje me kaq ndikim siē janė ēėshtjet mjedisore.

Afati i fundit pėr dorėzimin e videove duke i ngarkuar ato nė www.wetransfer.com dhe dėrguar nė videomjedisore@dokufest.com, ėshtė 15 korriku 2013.