Aktores Luli Bitri, tre çmime në një muaj

Publikuar: 31.05.2013 - 17:40

Romė, 31 maj - Luli Bitri, aktorja shqiptare e cila mes Torinos, Romės e Tiranės, vazhdon tė mbledhė vlerėsime tė larta e ēmime nė Itali pėr rolin e luajtur nė “Dimmi che destino avrņ”.

I fundit ėshtė njė ēmim i fituar nė Napoli mė 25 maj, nė kuadrin e edicionit XIII tė Festivalit Napoli Cultural Classic, kushtuar ekselencave nė kulturė, art, kėrkim shkencor e teknologji, qė kanė spikatur pėr aftėsitė e tyre krijuese e humane. Luli Bitri vlerėsohet me ēmimin Napoli Cultural Classic pėr Kinematografinė me arsyetimin “se nė karrierėn e saj si aktore zgjedh linjėn e angazhimit social dhe jep prova tė larta interpretimi, duke shprehur me natyrshmėri dhe thjeshtėsi artin e madh. Sepse ka ndėrtuar me forcė imazhin e saj si grua nė kulturėn shqiptare dhe ėshtė futur me guxim nė kinematografinė italiane”.

Para kėtij ēmimi, aktorja e njohur ėshtė vlerėsuar pėr rolin e luajtur tė Alinės nė “Dimmi che destino avrņ”, tė regjisorit Peter Marcias, raporton BW.

Nė Busto Arsizio Film Festival, Luli Bitri ėshtė vlerėsuar me ēmimin Aktorja mė e mirė. Ndėrsa nė Cagliari, shoqata “Donne al Traguardo” i ka dhėnė ēmimin special “Sorellanza 2013”, pėr kontributin e saj nė favor tė grave tė etnisė rome. Sepse, siē u shpreh kryetarja e shoqatės, Silvana Migoni, ndėrsa i dorėzonte ēmimin, “Luli ka jetuar pėr disa javė mes komunitetit rom, pėr tė kuptuar gėzimet e hallet dhe me interpretimin e jashtėzakonshėm tė rolit tė Alinės ka ditur t’ia pėrcjellė ato tė tjerėve”.