“Hasi Jehon 2013” më 2,3 e 4 maj në Gjonaj

Publikuar: 22.04.2013 - 15:54

Zym, 22 prill - Festvali Folklorik “Hasi Jehon 2013”,  me njė traditė 24-vjeēare,  do tė mbahet nė Gjonaj tė Hasit mė 2, 3 dhe 4 maj. Kryetari i SHKA “Malėsori” nga Gjonaj, Haziz Hodaj, ka theksuar se edhe nė kėtė edicion do tė marrin pjesė SHKA-tė mė tė mira nga tė gjitha hapėsirat shqiptare  - tė Kosovės, Shqipėrisė, Maqedonisė  dhe tė Malit tė Zi.

 “Edhe kėtė vit, pėrveē shoqėrive kulturore -artistike nga vendi, nė kėtė edicion do tė marrinė pjesė edhe ShKA-tė nga Maqedonia, Mali i Zi dhe Shqipėria”, ka deklaruar ai pėr Prizrenpress.

Programi i Festivali Folklorik “Hasi Jehon 2013”, dita e parė: Hapja e ekspozitave ora 18, SHKA “Malėsori”,   SHKA “Lypjani”- Lypjan,  SHKA “Katarina Josipi”- Zym,  SHKA. “ Riza Cerova” – Pėrmet, SHKA “Muharrem e Xhevat Qena” – Ramajė,  Rapsodėt nga Deēani, dhe  Ans. “Rugova” – Pejė; dita e dytė: SHKA “Pjetėr Bogadani” – Krumė,  SHKA “Drenica” – Skenderaj,  SHKA “Karshiaka”- Shkup,  SHKA “ Trad-Folk”- Tiranė,  SHKA “Shotė Galica” – Drenas,  SHKA “Zėri i Kosovės” Fushė Kosovė,  SHKA “Bajram Curri”- Krushė e Madhe; dhe dita e tretė:  SHKA “Minatori Ri”- Kizhnicė,  SHKA “Rapsha”- Drume Tuz,  SHKA “Josip Rela”- Podujevė,  SHKA”Salih e Feriz Krasniqi” – Malishevė,  SHKA “Bresana” – Brasanė, dhe prapė e mbyll SHKA “Malėsori”.