Ka ndërruar jetë poeti Bedri Hysa

Publikuar: 13.04.2013 - 21:45

Prishtinė, 13 prill – Sot, nė  moshėn 78 vjeēare ka ndėrruar jetė BedriHysa, poet dhe veteranė i arsimit. Hysa, pėr shumė vite ishte  drejtor i Bibliotekės Kombėtare Universitare. Ka lėnė pas vetes njė opus tė gjerė krijimtarie, ndėrsa ėshtė spikatur sidomos nė poezi, tė cilat i ka botuar nė disa vėllime gjatė krijimtarisė shumėvjeēare.

Varrimi Hysės bėhet nesėr, mė 14.04.2013, nė fshatin Stagovė, komuna e

Kaēanikut, nė orėn 16:30.

Me rastin e vdekjes sė  Hysės, ministri i Kulturės, Memli Krasniqi ka ngushėlluar familjen e poetit.
“Vdekja e tij ėshtė njė humbje e madhe pėr tė gjithė, pasi ne humbėm njėrin pėr njerėzve qė i ka dhėnė shumė letėrsisė dhe kulturės nė pėrgjithėsi, nė gjithė trojet ku jetojnė shqiptarėt. Pėr shumė vjet ai ishte drejtor i Bibliotekės Kombėtare dhe Universitare, duke e ngritur kėtė institucion nė nivel tė lartė, pėr ta bėrė madje atė simbolin e krenarisė sonė. Ai dha njė kontribut tė ēmuar nė drejtimin e institucioneve tė kulturės nė Kosovė, duke ndihmuar qė ato tė ngritėn dhe zhvillohen”, thuhet nė telegramin e ngushėllimit tė Krasniqit.
 “Personaliteti i tij ėshtė njė nga figurat e rėndėsishme tė popullit tonė dhe ne jemi krenarė pėr gjithė punėn dhe veprat e tij. Ai padyshim do tė jetė njė figurė emblematike dhe motivuese pėr gjeneratat e reja qė do tė vijnė”, thuhet mė tej nė kėtė telegram


 

Mustafe Mustafa14.04.2013/03:03

i shprehi ngushllime familjes se Bedri Hyses dhe te afermve te tij si dhe popullit te kosoves per humbjen e nje njeriu shume te vlefshem.

Daspora CHN13.04.2013/22:36

Ngushllime fam.te ndjer dhe i leht i qoft dheu i Kosoves...