Rikomponohet Këshilli Drejtues i QKK-së

Publikuar: 27.03.2013 - 09:28

Prishtinė, 26 mars - Ministria e Kulturės ka emėruar drejtorin e Zyrės pėr tė Drejtat e Autorit, Valon Kushtanjeva, anėtar nė Kėshillin Drejtues tė QKK-sė, si pėrfaqėsues tė saj. Institucioni mė i lartė i kulturės nė vend, i cili me ligj ėshtė pėrgjegjės pėr emėrimin e Kėshillit, nga pesė veta ka edhe njė pėrfaqėsues direkt tė saj. Deri tash, nė Kėshillin Drejtues tė QKK-sė, si pėrfaqėsuese e MKRS-sė, ka qenė Burbuqe Berisha, nė cilėsinė e drejtoreshės sė pėrgjithshme tė Teatrit Kombėtar tė Kosovės. Ministria nuk ka vendosur qė kėtė post t’ia besojė Elmaze Nurės, qė ka marrė nė drejtim Teatrin Kombėtar tė Kosovės, pėr njė mandat katėrvjeēar.

Shklėzen Dragaj kėshilltar i ministrit tė Kulturės, Memli Krasniqi, nuk ka komentuar shumė pėr kėtė punė, teksa ka treguar se “Kashtanjeva ėshtė emėruar si anėtar i Kėshillit, javėn e kaluar”.

Ndėrkohė, Burbuqe Berisha i ka thėnė gazetės me t’i dalė mandati i saj si drejtoreshė e TKK-sė, e ka njoftuar MKRS-nė se i duhet tė largohet edhe nga Kėshilli Drejtues i QKK-sė.

“Me kohė nėpėrmjet njė shkrese i kam njoftuar tė dy institucionet”, ka thėnė Berisha.

Kėshillin, tė cilit i prin Arben Zharku, veē Kashtanjevės e pėrbėn edhe regjisori e montazheri Agron Vula, regjisori e producenti Ilir Kabashi dhe regjisori Arben Apolloni.