“Travel Trip” nga Bullgaria më i miri në “Gjakova Film Fest”

Publikuar: 26.03.2013 - 10:01

Gjakovė, 26 mars – Filmi “Travel Trip” i regjisores nga Bullgaria, Radostina Nejkov, ka dalė fitues nė edicionin e dytė tė Festivalit Ndėrkombėtar tė Filmit tė Shkurtėr nė Gjakovė. Nė festivalin qė ėshtė mbyllur tė dielėn mbrėma, mė sė shumti ēmime ka marrė filmi “Motra” i Birol Urcanit. Atij i ka takuar ēmimi i publikut, ndėrsa aktorėt kryesorė tė kėtij filmi, Loenora Muqaj dhe Ylber Bardhi, janė shpėrblyer si mė tė mirėt.

“Festivalet janė i vetmi vend qė ne mund tė prezantohemi dhe pėr mė shumė, nė kėto festivale e marrim vullnetin pėr punė tė mėtutjeshme”, ka thėnė Urcan, me tė pėrfunduar ceremonia e ndarjes sė shpėrblimeve. Kjo ėshtė hera e tretė qė ky film merr ēmime nė festival. Ai mė parė ishte shpėrblyer pėr regjinė mė tė mirė nė “Nine Eleven”. Ndėrsa nė “Tirana Film Festival” ishte shpallur filmi mė i mirė shqip.

Pėr katėr ditė sa ka zgjatur festivali ka pasur jo shumė publik. Frekuentimi nė kinema gjatė festivalit tė filmit tė shkurtėr nė Gjakovė nuk e ka kėnaqur aktorin veteran Sylejman Lokaj, qė ka qenė anėtari mė i vjetėr i jurisė sė Festivalit. Sipas Lokajt kjo ėshtė pasqyrė e gjendjes sonė reale kulturore. Atij mė shumė i ka mbetur hatri me kolegėt e tij aktorė, qė po ashtu, sipas tij, kanė munguar gjatė katėr netėve tė festivalit.

“Kjo po mė mėrzit dhe po mė habit”, ka thėnė Lokaj, qė thotė se megjithatė festivali pėr njė kohė ka ngjallur jetėn kulturore tė heshtur nė Komunėn e Gjakovės.

“Jam i kėnaqur me filma, por jo me gjendjen tonė kulturore, kjo ėshtė pėr tė vajtuar. Ėshtė dashur mos me pas vend gjatė kėtyre ditėve”, ka thėnė Lokaj.

Aktori shqiptar, Timo Flloko, i cili pėr herė tė dytė po bėhet pjesė e kėtij festivali, tha se i vjen mirė qė tashmė ėshtė krijuar njė traditė e suksesshme.

“Kėto janė aktivitete tė rėndėsishme pėr artdashėsit. Filmi i shkurtėr ėshtė njė premtim pėr realizim tė projekteve tė mėdha”, ka thėnė Flloko. Njėzet e katėr filma nga 20 shtete tė ndryshme tė botės janė shfaqur gjatė kėtij festivali.

Njė qytetar nga Gjakova, Muharrem Kurti, ka thėnė se rėndėsi ka qė po mbahet ky festival.

“Gjakova e meriton njė festival tė tillė. Nuk i kam parė tė gjithė filmat, nuk e di kualitetin e filmave”, ka thėnė Kurti.