U hap Qendra Kulturore e Kosovës në Stamboll

Publikuar: 23.02.2013 - 18:08

Prishtinė, 23 shkurt - Nė Stamboll u hap Qendra e parė Kulturore e Kosovės. Nė ceremoninė e hapjes morėn pjesė pėrfaqėsues tė institucioneve qendrore nga Turqia dhe Kosova. Ishte konstatim i pėrbashkėt se hapja e kėsaj qendre ėshtė njė pėrparim diplomatik nė avancimin e marrėdhėnieve ndėrmjet Kosovės dhe Turqisė, tha ministri i Diasporės, Ibrahim Makolli. Qindra pjesėtarė tė diasporės shqiptarė nga qytete tė ndryshme tė Turqisė morėn pjesė nė hapjen e qendrės sė parė kulturore tė Kosovės nė Stamboll. Nėpėrmjet kėsaj qendre shqiptarėt qė jetojnė nė Turqi do tė lidhen drejtpėrdrejt me Kosovėn dhe do tė shkėmbehen pėrvojat e shtetit turk pėr kultivimin e marrėdhėnieve kulturore me Turqinė. Hapja e kėsaj qendre kulturore dėshmon angazhimin e institucioneve shtetėrore tė Kosovės pėr tė qenė mė afėr mėrgimtarėve, tha ministri Makolli.

“Ėshtė zgjedhur pikėrisht Turqia pėr tė hapur qendrėn e parė kulturore pėr shkak tė njė numri tė madh tė qytetarėve me origjinė nga trojet tona. Miqėsia e popujve tanė i ka rrėnjėt nė lidhjet e vjetra kulturore, historike”, ėshtė shprehur Ibrahim Makolli. Kryetari i Komunės se Bajram Pashės, Antile Ajtner, tha se Qendrat e tilla do tė kontribuojnė nė hapjen e perspektivave tė reja sidomos pėr tė rinjtė. Nė hapje tė kėsaj qendre gjithashtu u tha se gjithandej botės jetojnė miliona njerėz me origjinė nga Kosova dhe viset e tjera nė Ballkan, andaj Kosova e ndjen obligim institucional pėrkujdesjen ndaj tyre.

Kjo qendėr do t’i ofrojė shqiptarėt e Turqisė me vendlindjen e tė afėrmve tė tyre dhe do tė lidh kulturat mes dy popujve, thanė pjesėmarrės nė kėtė pėrurim.

Pritet qė pėrfaqėsi tė kėsaj qendre tė hapen edhe nė Bursa, Izmir dhe Ankara e mė pas qendra tė kulturės do tė hapen edhe nė qytetet kryesore tė Evropės dhe botės, njofton Zyra e Komunikimit me Publikun e Ministrisė sė Diasporės.

 

ILIRI26.02.2013/09:30

Te nderuar shqipetar. Po ju shkruaj si shqipetar qe jeton ne stamboll.
Me vjen te turperohem me sjelljet qe i ben shteti i Kosoves perball popullit te vet. Ne hapjen e nje qendre ku ketu i thone shtepi e jo qender, Nga shteti i Kosoves kishte dy ministra dhe nje zavendes kryeministri. Ndersa nga shteti i turqis anje perfaqesues nga institucionet qendrore. Żshte vetem nje kryetar i komunes ku u hap shtepia kulturore e kosoves. Si nuk u erdhi turp perfaqesuezve te kosoves. Por sikur ti degjonit fjalimet qe i ben kruetari i komunes, deputet dhe perfaqesues i partis ne pushtet, dhe pa asnje pergjigje diplomatike nga perfaqesuesit shqipetar, perveç zavendes kryeministres edhe ate nuk u perkthye drejt ne turqisht. Shpresoj se kjo qender shtepi nuk u hap per turqizimin apo islamizimin e shqipetarve. Lejeni turqin, shikoni pak nga slovenia dhe perendimi ju lutem.
prontopronto@mynet.com

alban shkodra24.02.2013/11:24

Sa rendesi ka ajo qender? Le te kerkohet prej Turqise qe shqiptareve atje t'iu jipen te drejtat kombetare.

Nevruzi24.02.2013/01:24

Ne Stamboll ka pas nji qender ku shqiptaret e kan pas strehimin ne ditet ma te veshtira,aty strehoheshjin edhe shqiptaret e Shqiperis bile ,aty ka qene ambasada e asaj kohe e udhehequr nga Zotri Enver TALI,Nga kejo zyre shum e shum shqiptar u mjekuan u shkolluan e u strehuan neper Europ me dokumenta fallco,por Bukoshi e shkatroj dhe kejo ishte fundi

hasani23.02.2013/21:49

po per qfar kulture e keni fjalen more se 90 te popullsis ne kosov jan me kultur turko osmaneqfar doni me ju tregu atyre se ju kan qit ne jet vet...po njejti gjak osman esht si ne stamboll asht te shumica ne kosove...ama asllanym benym..ni gjak ni qendrim.

jakupi23.02.2013/21:32

hapni qendra ne
gjermoni angli franc apo amerik,se turkut kurr hajri si kena pas as skina mej pa,o popull shqiptar.jemi qmend si popull kurfar ndienjash kombtare skemi jemi ba mat zi se prosnjakat.magjup

adil23.02.2013/20:18

Disa fjale ne kete lajme ma terheken vrejtjen "Qindra pjesetare te dijaspores shqiptare..." dhe "... shqitaret qe jetojne ne Turqi... Keto fjale jane te redakcise te cilat nuk i ka folur zotni Makolli. Me qe ne Kushtetuten e Kosoves nuk ekziston kategoria "dijaspora shqipetare" e as "shqqiptaret qe jetojne ne Turqi" "Koha" shprehet me gjuh nacionaliste. Perkujtoj se ne Stanboll eshte hapur Qenra Kulturore e Kosoves e jo e shqipetarve.

Naimi23.02.2013/18:17

Stambolli eshte sa gjysma e kosoves, po ne cilen pjese apo rrugice eshte hape kjo qender ne stamboll?