Nis audicioni për "Ëndrra e një nate vere” në Teatrin Kombëtar

Publikuar: 22.01.2013 - 13:41

Tiranė, 22 janar - Njė ere e re po frynė nė Teatrin Kombėtar. Ky ėshtė audicioni i dytė  qė zhvillohet vetėm pėr dy javėt e kėtij viti.

Aktorė tė njohur  dhe tė rinj  po presin pėr t’u testuar  nga regjisori amerikane John Blondell, i cili do tė ngjisė nė skenė  komedinė e Shekspirit "Ėndrra e njė nate vere".

 Regjisori dhe shekspirologu amerikan, pas 25 vjetėsh karriere nė skenat e botės me veprat e Shekspirit, pranon se ka ardhur nė Shqipėri tė zbulojė njė tokė tė re nė fushėn e teatrit dhe pėr tė realizuar pėr herė tė parė njė Shekspir nė shqip, raporton ABCnews.

"Ėshtė pėrvoja e parė pėr mua qė tė vė kėtė vepėr nė skenėn e njė vendi dhe nė gjuhėn kombėtare. Arsyeja e dytė ėshtė se ne jemi nė kėrkim tė njė toke tė panjohur, apo dickaje tė re, dhe tė freskėt", u shpreh ai.

"Ėndrra e njė nate vere", e Blondell do tė sjellė njė Shekspir krejt ndryshe, te ndėrthurur me elementė shqiptarė.

"Unė jam i dashuruar pas kėsaj pjese, ėshtė njė nga gjuhėt mė tė bukura tė vėna ndonjėherė nė skenė. Qėllimi im ėshtė ta bėj veēanėrisht ndryshe kėtė Shekspir, por edhe veēanėrisht shqiptar", vijon regjisori.

Pėr veprėn qė do tė kėtė premierėn nė maj, Blondell ka nisur audicionet dhe ka vlerėsuar larminė e zėrave femėror tė aktoreve.