Demaçi promovoi kompletin në Gostivar

Publikuar: 17.01.2013 - 15:24

Gostivar, 17 janar -  Komuna e Gostivarit ishte nikoqire e simbolit tė rezistencės Adem Demaēi, nė promovimin e kompletit tė veprave tė tij. Paraprakisht, kryetari i komunės sė Gostivarit, Rufi Osmani, priti Bacėn Adem, poetėt Flora Brovina dhe Arif Bozaxhi, kritikun letrar Shyqri Galica, si dhe zv/ministrin e Kulturės tė Kosovės Hajdin Abazi, bėn tė ditur INA.

Kryetari Osmani, nėn pėrkujdesjen e tė cilit u mbajt promovimi i veprave tė Adem Demaēit, nė fjalėn e tij pėrshėndetėse foli pėr jetėn dhe veprėn e Adem Demaēit, duke e quajtur atė simbol tė rezistencės, hero tė gjallė tė Kosovės dhe nelson Mandela i Evropės.““Vepra e Adem Demaēit nuk ėshtė e ēmuar sa duhet nga politika e sotme  por se ai ėshtė Mandela Evropian, dhe se rruga e tij ka qenė njė rrugė e vėshtirė tė cilės ai asnjėherė nuk iu nėnshtrua pėr tė thėnė fjalėn e lirė duke qenė njė institucion mė vete pėr kauzėn tonė kombėtare. Politika ka qenė ajo qė e ka shtyrė, tė merret me letėrsi, sepse ishte e pamundur qė idetė e tij politike t’i plasojė ndryshe nė turmat shqiptare, pėrveē nėse duke i mbėshtjellė me njėfarė sheqeri. Proza e Adem Demaēit sjell njė vizion autorial, vizion prozaik, ku shkrihet historia, miti, legjenda, pėrvoja e vet autorit, theksimet e sė kaluarės dhe tragjikja e atyre viteve. Gjithnjė  energjik, i paepur, i sinqertė por edhe i ashpėr, sipas momentit dhe rastit, kurdoherė i dashur pėr popullin, tė cilit shpeshherė ia qan hallin, duke ia kujtuar vuajtjet shekullore dhe duke ia fishkėlluar lehtė tė metat dhe babėzitė. Krijimtaria e tij letrare artistike nga tė gjitha pikėpamjet ideore, artistike, stilistike e gjuhėsore, e radhit nė “sofrėn” e parė tė krijuesve kombėtarė  e mė gjerė. Tregimet dhe romanet e Adem Demaēit janė po aq tė veēanta nė letėrsinė tonė, sa ėshtė i veēantė edhe vetė autori nė jetėn dhe disidencėn politike tė tij”, tha mes tjerash Osmani.Kėtė ngjarje e pėrshėndeti edhe zv/ministri I kulturės sė Kosovės, Abaz Hajdini, ndėrsa  pėr veprėn e  Adem Demaēit foli studiuesi dhe kritiku letrar prof.dr. Shyqri Galica.Fjalė pėrshėndetėse mabjėtn edhe deputeti Izet Zeqiri, poetėt Flora Brovina dhe Arif Bozaxhi, si dhe tė pranishėm tė tjerė nė kėtė promovim.Nė fjalimin e tij mjaft emotiv dhe energjik, heroi i gjallė i Kosovės, i cili vuajti 28 vjet nė burgjet e Jugosllavisė foli pėr nevojėn pėr njė unitet Brenda shqiptar, tolerancė dhe bashkėpunim ndėrmjet partive politike nė trojet shqiptare.“Kombi ynė duhet tė jetė i bashkuar dhe duhet qė tė punojmė pėr tė mbetur gjallė. Ne si popull kemi kaluar faza tė ndryshme tė pushtuesve dhe pėrsėri kemi mbetur tė pa lėkundur nė idealet tona. Ne duhet tė bashkojmė shpirtin tonė, dijen tonė nė shėrbim tė kombit.  Ne si komb jemi unikat po edhe gjuhėn e kemi unikate. Shumė vėshtirė mėson popullim im dhe shumė duron po kur mėson, nuk ka fuqi qė ti dalė pėrpara. Prandaj porosia ime ėshtė qė tė bashkoheni nė veprim me njėri tjetrin sepse detyrat e mėdha historike nuk i kryen dot njė njeri i vetėm, as njėqind vetė as njėmijė vetė. Duhet vetėdija kombėtare tė pėrfshihet nga mendjet e tė gjithėve e ashtu tė bashkuar ne do tė jemi tė pathyeshėm.”, nėnvizoi Baca Adem Dema.“Gjatė promovimit, Shyqri Galica lexoi njė pjesė tė poemės “Vargu im” e qė ngjalli emocione te tė pranishmit.Kryetari Osmani nė shenjė respekti, Adem Demės i dhuroi njė pikturė artistike “Pulsi i jetės” – vepėr e piktorit gostivaras Ylber Zylfiqari, ndėrsa baca Adem kryetarit Osmani i dhuroi njė komplet veprash.Vlen tė pėrmendet se prej dje, biblioteka e qytetit dhe bibliotekat e shkollave tė mesme tė Gostivarit janė pasuruar me disa komplete veprash tė Adem Demaēit, ndėrsa me vepra tė Adem Demaēit u furnizuan edhe tė pranishmit nė promovim, njė pjesė prej tyre edhe me nėnshkrimin e autorit.Pas promovimit, u organizua njė koktej rasti, e qė tė pranishmit e shrytėzuan pėr tė bėrė foto me Bacėn Adem – heroin e gjallė tė Kosovės, Rufi Osmanin – kryetarin e komunės mė reformator tė Ballkanit, Flora Brovinėn – gruan qė u sfidoi presioneve tė papara tė regjimit tiranik tė ish Jugosllavisė dhe Izet Zeqirin – deputetin mė produktiv deri mė tani nė Parlamentin e Maqedonisė.Nė promovimin e veprave tė Adem Demaēit morėn pjesė edhe deputetja Flamure Kreci - Demiri, kryetari i kėshillit Fadil Zendeli, kėshilltarė komunalė, pėrfaqėsues tė administratės komunale, institucioneve lokale, veteranė tė arsimit, ish luftėtarė tė lirisė, ish tė pėrndjekur politik, mysafirė nga Gostivari, Tetova dhe mė gjerė.