Piramida e parë dhe më e madhe në botë ishte ilire

Publikuar: 26.12.2012 - 21:54

Sarajevė, 26 dhjetor - Njė zbulim i fundit ka nxjerrė nė pah se piramida mė e vjetėr nė botė e gjetur deri tashti ėshtė ngritur nė Bosnjė dhe ėshtė ndėrtuar nga ilirėt. Lajmi ėshtė bėrė i ditur nga njė dokumentar i transmetuar nga televizioni History Channel, dhe ka demonstruar pamje nga piramida afėr qytetit Visoko nė Bosnjė, piramidė qė ka dy tė veēanta.

Sė pari ėshtė mė e larta dhe mė e madhja nė botė, por edhe mė e lashtė se piramidat e Egjiptit. Sė dyti, sepse kjo piramidė ėshtė ndėrtuar nga ilirėt dhe baza materiale e pėrdorur ka qenė beton, duke demonstruar se 12 350 vjet mė parė, kur ėshtė ndėrtuar kjo piramidė, civilizimi ilir ka qenė dukshėm mė i pėrparuar se qytetėrimet e tjera. 

Dr. Semir Osmanagiq, arkeolog boshnjak, e pohoi kėtė fakt nė dokumentar si dhe vlerėsoi se nė qoftė se kjo piramidė do tė zbulohej tėrėsisht (sepse ajo ėshtė mbuluar me dheun ku rriten barishtet, atėherė historia botėrore do tė ndryshonte sepse ilirėt dhe kultura e tyre ka qenė kaq e zhvilluar saqė ai beton i piramidave ka 12 350 vjet dhe ėshtė ndėrtuar nga qytetėrimi ilir, qė kuptohet qartėsisht se ka qenė shumė mė i avancuar se ē’jemi ne sot.

Kjo teori e arkeologut Osmanagiq padyshim na bėnė tė ndjehemi krenarė pėr prejardhjen tonė, shkruan portali Zhurnal. 

Drita31.12.2012/09:48

Sedat, mos u bazo në kufijtë dhe popullaten e kohës së fundit... të gjithë e dimë se Iliria përfshinte gjithë ish Jugosllavinë dhe më gjerë. Ata punuan dhe ndërtuan në vendin e tyre. Pse ra në duar të romakëve?! Sepse çdo pushtet që qoroditet është i destinuar të shkatërrohet. Romakët, bota e atëhershme e shkatërroj sepse piratëria ilire që mbahej dhe ndrejtohej prej udhëheqësisë së asaj kohe, pengonte tregtinë e botës së atëhershme...

ILIRIA29.12.2012/22:34

E verteta eshte se ILIRET jane popull hyjnor, dhe si te tille paralelisht me izraelitet jane populli i zgjedhur i perendise, pavaresisht faktit se ata shume vuajten e nga babrarite e kohes.

agimi28.12.2012/14:25

Si do qoft piramid apo keto rrenoj dhe bllogje betoni qe po gjinden nen toke mbi 2 apo me shume ne thellsi te tokes jane mbetj te nje populli ku me sikur jane nga pellazget apo iliret po aj qe po i befason se Beton eshte aq i vjeter mbi 12.000 vite po ne kohen e Jugosllavis e kane dite se keto mbetje jane kane po kane mbajte te msheft po tash me edhe shume fakte po dalin ne sheshe po evropes nuk po i pelqen diqka rreth faktev te historis dhe eshte drejtu gjith qka nga Greket po diqk po i mundon se fakte nuk po tregojn qe ka fillu nga shume qera qe nami ju ka mbet Grekve po Shqiptret me fe mbi 90 pergji muslimone dhe Evropjane kane manipul shume gjera rreth historis greke ku shume emra dhe mbret dhe dijetar nuk po perpudhen me emra grek po shumica po shqiptojn ne Shqip qe e flasim ket gjuhe hynore .

fan noli 27.12.2012/22:28

bravo .kjo eshtet e vertet iliret kan qen me kultur. ok okupimin romak sllave osmania dhe grekut. rroft djelli simbolet ilire ok ..

sedati27.12.2012/12:44

nuk po kuptoj diqka ne per bot pasmi nreq piramida kurse ne vendin ton se gjen as nje do me than na veq per hallk ishim kan nuk esht per te lavdruar se shihini ku jemi sot

Chocolate27.12.2012/09:51

Ky tipi, "indiana jones" i bosnes, osht veq ni dallavergji a harambash e arkeolog senzacionalist. Deri tash nuk eshte dhene asnji fakt i cili mbeshtetet ne fakte shkencore!Jane zbulu disa pllaka qe edhe munden me qene krejt natyrale,edhe tatpjeta e malit qe i gjason piramides, por vetem nga dy anet e saj, kjo eshte e gjitha,. Ne dyscovery apo me ndonje program tjeter, nuk me kujtohet saktesisht, ky Semiri ballafaqohet me dy ekspert te nivelit botnor te fushes se arkeologjise, te cilet ja rrezojne cdo teori qe aty ka egzistu ndonjehere piramide!!!

hashimi27.12.2012/09:48

o, ju komentues shkruni pak ma rrjedhshum.e ma bukurri l i r e t , nuk jan vetem shqiptaret ,por jan edhe shum popujt e tjere qe i perkasin ilireve.lexoni pak ma shum e msoni .

umar27.12.2012/09:31

nuk eshte e sigurt

shkambi.kosovar27.12.2012/09:12

Nuk ka thënë kot poeti ynë Naim Frasheri
Ti, Shqiperi, Me Jep Nder
O malet e Shqipërisë dhe ju, o lisat e gjatë,
fushat e gjera me lule, që ju kam ndër mend ditë e natë.

Ju bregore bukuroshe dhe ju, lumenj të kulluar,
çuka, kodra, brinja, gërxhe dhe pyje të gjelbëruar!

Do të këndoj bagëtinë që mbani ju e ushqeni,
o vendëthit e bekuar, ju mendjen ma dëfreni
Ti, Shqipëri, më jep nder, më jep emrin shqiptar,
zemrën ti ma gatove plot me dëshirë e me zjarr!

Bashkim27.12.2012/09:06

Mos të jetojmë në iluzione po të shikojmë se ku jemi në sot...

B.terholli27.12.2012/00:51

do te thot iliret kan qene me te civilizuar s Majat. hëëë

genti27.12.2012/00:46

dihet dhe esht e vertet te paret tan iliret kan kjen dhe gjithmon do mbeten civilizimi i botes mderne,,turku ,,greku jevg,dhe sllavet kan qen dhe jan kanceri i europes,ne shqiptart veq sherrin jau kem par ktyre barbarve,sllavt dhe grekt mburren me treashegimin kulturore qe na e kan vjedhur ne shqiptarve,,ku sot greku dhe sllavet jetojn aty ka kjen tok ilire

nderimi26.12.2012/23:52

po te ishte kshtu si thuhet se iliret ishin shum para te tjerve ateehr shrohet pytja si ra perandoria ilire nen okupimin ROMAK?

zaipol26.12.2012/23:23

Krenar e shkuar krenar,liridashës dhe artëdashës të paparë,krijues shtetesh dhe perandorish kemi qënë dhe jemi në ILIRŹTShQIPËTARËT.
Do të dalin në shesh shumë e më shumë të vërteta,dëshmi dhe vepra madhështore ILIROSHQIPËTARE.
RRoftë gjuha shqipe!