Trashëgimia shpirtërore - e përjashtuar nga lista e pasurisë që mbron shteti

Publikuar: 24.12.2012 - 09:44

Prishtinė, 24 dhjetor - Ka mė shumė se dy vjet qė kur shteti publikisht u dha pėrkrahje atyre qė iniciuan futjen e “Eposit tė kreshnikėve” nė mbrojtje tė Organizatės sė Kombeve tė Bashkuara pėr Edukim, Shkencė dhe Kulturė - UNESCO. Nė janar tė vitit 2010, me vendim tė Qeverisė, ishte formuar komisioni qeveritar i Republikės sė Kosovės pėr kompletimin e dosjes, me tė cilėn Kosova e Shqipėria bashkėrisht do tė prezantonin projektin nė UNESCO. Por trashėgiminė shpirtėrore, sė cilės Kosova synon t’i sigurojė mbėshtetje nga UNESCO-ja, nuk e mbron as vetė pos me ligj i cili nė pėrgjithėsi mbron trashėgiminė. Lista e trashėgimisė kulturore pėr mbrojtjen tė pėrkohshme, e miratuar nė shtator tė vitit tė kaluar nga Ministria e Kulturės, Rinisė e Sportit nuk e pėrfshin trashėgiminė shpirtėrore. Aktualisht shteti i Kosovės nėn mbrojtje tė pėrkohshme ka mė se njė mijė monumente arkeologjike dhe etnologjike. Edhe pse mbrojtja e trashėgimisė shpirtėrore, si njė nga pesė segmentet e trashėgimisė (bashkė me trashėgiminė arkitektonike, arkeologjike, tė luajtshme dhe peizazhe kulturore) pėrcaktohet me Ligjin pėr trashėgimi, Kosova nuk e mbron asnjė element tė trashėgimisė shpirtėrore. (Mė gjerėsisht lexoni sot nė Koha Ditore).