Edhe CIA “fshikullon” regjisoren Bigelow

Publikuar: 22.12.2012 - 22:02

Washington, 22 dhjetor - Vazhdon tė fshikullohet filmi mbi zbulimin dhe ekzekutimin e sheikut tė terrorit, qė mban firmėn e regjisores Kathryn Bigelow.

Pas tre senatorėve amerikanė, kritikat e radhės i ka lėshuar shefi nė detyrė i CIA-s, Mark Morell. Qėndrimin e tij shefi i shėrbimeve tė inteligjencės e ka bėrė nė faqen zyrtare tė internetit tė Langley-t, transmeton TCH.

“Ideja qė teknikat e ashpra tė marrjes nė pyetje, si waterboarding, kanė qenė ēelėsi pėr sulmin ku u vra Bin Laden, ėshtė njė farsė”, ka thėnė Morell.

“Normalisht nuk do tė kisha bėrė komente pėr njė film tė Hollivudit, por mendoj se ėshtė e rėndėsishme tė trajtosh kėtė film, qė flet pėr njė nga evenimentet mė tė rėndėsishme tė historisė sonė”, thotė Morell.

“Ky film, qė tregon gjuetinė pėr sheikun e terrorit pėrmes punės 10-vjeēare tė burrave dhe grave tė agjencisė sonė, merr pėrsipėr liēenca artistike, edhe pse prezantohet si i realizuar me shumė kujdes”, shprehet mė tej shefi i CIA-s.

Morell dėshiron qė spektatorėt tė dinė se “Zero Dark Thirty” ėshtė njė dramatizim dhe jo njė pasqyrim real i fakteve tė ndodhura.

“Edhe gjuetia pėr Bin Laden ka qenė fryt i punės sė qindra agjentėve dhe jo tė fare pak atyre qė tregohen nė film”, thotė mė tej Morell. Morell ėshtė njė nga dy kandidatėt nė vijėn e parė pėr postin e kreut tė CIA-s, i lėnė bosh pas dorėheqjes sė David Petraeus.

Kandidati tjetėr ėshtė Michael Vickers, nėnsekretar nė Pentagon pėr shėrbimet sekrete, qė dyshohet se ka qenė dhe spiuni i regjisores Bogelow pėr “Zero Dark Thirty”.

Shaip Binjaku23.12.2012/08:12

CIA KA LUAJTUR SHE ME POPULLIN SHQIPETARE.Hapeni linkun, www.youtube.comwatch?vWCQjZtUiww