Hari Mata Hari: Shqiptari më mësoi muzikën

Publikuar: 22.12.2012 - 14:00

Tiranė, 22 dhjetor – “Hari Mata Hari" ėshtė njė grup muzikor shumė popullor nga Bosnja. I formuar nė Sarajevė, grupi ka dhėnė 1 000 koncerte dhe ka shitur 5 milionė albume. Mbrėmė, ata performuan nė skenėn e Pallatit tė Kongreseve, nė natėn e dytė tė Festivalit tė Kėngės nė Radio Televizionin Shqiptar. Lideri i grupit, Hari ka qenė edhe herė tjetėr nė Shqipėri i ftuar nga "Miss Albania". Pėrshtypjet qė kishte ruajtur kishin qenė tė mira dhe frymėn pozitive ua kishte pėrcjellė edhe kolegėve. Hari dhe Zhelko  Zuber folėn nė njė internistė pėr Gazetėn Shqiptare. 

Nė pyetjen se a njohin shqiptarė apo ky ėshtė kontakti i parė, Zuber tha: “Kam njohur shqiptarė, por jo nga Shqipėria. Kur kam qenė ushtar nė ish-Jugosllavi, kam pasur mikun tim mė tė mirė shqiptar. Quhej Fatmir, ishte nga Prishtina, dhe kemi qenė si vėllezėr. Pėrpos kėsaj, njeriu qė nė fakt mė prezantoi mua me muzikėn ka qenė Shefqet Hoxha. Ai mė mėsoi si tė luaja muzikė. Isha 18 vjeē dhe ai ka qenė mėsuesi im i parė. Ai atėherė jetonte nė Sarajevė. Ka qenė ai njeriu qė mė bėri artist”. 

LIRKA DALIPI26.12.2012/21:25

GJITMONË KEMI PASUR ARTISTË TË MËDHENJË , MIRPO ÇUDITËRISHT GJITHMONË DUHET TUA DIMË VLERËN PËRMES TË HUAJVE APO PAS VDEKJES SË TYRELIRKA

Murriz Shipnia22.12.2012/15:14

Sa mir keta djelmosha qe kan guxim te tregojn se ishte Shqiptari ay që ua mesoi muziken. Mos te harrojm muzika eshte kulti më i lart i një kombi, e që për fatë të keqë Shqiptarët kurrë nuk qenë në gjendje ta plasojn atë si Shqiptar përmes udhëve direkte, por iu desh të përvidheshin në mënyra indirekte.