Projekti “Atomi” për fëmijët inteligjentë deri më 20 dhjetor

Publikuar: 07.12.2012 - 15:58

Prishtinė, 7 dhjetor - Afati i aplikimit-nominimit nė kuadėr tė Projektit ATOMI zgjatet deri mė 20 dhjetor 2012, bėjnė tė ditur organizatorėt. Zgjatja e afatit ėshtė bėrė pėr shkak se nė disa komuna informacioni tek nxėnėsit ėshtė pėrcjellė me vonesė.Tė gjithė nxėnėsit prej klasės VIII deri XII, nga tė gjitha shkollat e Kosovės kanė edhe dhjetė ditė shtesė pėr t’u nominuar apo pėr tė aplikuar. Pas nominimit – aplikimit, nxėnėsit do t’i nėnshtrohen njė procesi disa fazėsh tė seleksionimit, i cili do tė realizohet pėrmes pėrdorimit tė testeve tė standardizuara tė inteligjencės, si dhe pėrmes instrumenteve tė tjera psikologjike (pyetėsorė, intervista, teste tė personalitetit, etj).

Nė fazėn e parė do tė pėrzgjidhen 500 nxėnėsit mė tė mirė, tė cilėve do t’u ofrohen shėrbime tė ndryshme profesionale, si dhe shėrbime tė kėshillimit. Ndėrsa nė fazat e mėvonshme, po kėta 500 nxėnės do t’i nėnshtrohen njė procesi tjetėr tė seleksionimit, nga i cili do tė pėrzgjidhen 50 nxėnėsit mė tė mirė. Kėtyre nxėnėsve synohet t’ju sigurohet kėshillim dhe pėrcjellje e vazhdueshme, mentorim nga profesionistėt, qasje nė literaturė tė avancuar, shkollė verore me kurse tė avancuara, avancim nė shkollim, vizita studimore, bursa pėr studime, etj.

Projekti ATOMI synon identifikimin e personave me inteligjencė tė jashtėzakonshme (superiore). Kėta persona jo domosdoshmėrisht janė vetėm nxėnėsit me sukses tė shkėlqyeshėm, pasi ATOMI nuk kėrkon tė identifikojė persona qė kanė performancė tė mirė, por persona qė kanė potencial tė lartė mendor. Personat me inteligjencė tė jashtėzakonshme jo domosdoshmėrisht janė “yje” nė shkollė, meqė mund tė jenė edhe persona qė nuk bien lehtė nė sy. Kėta persona jo domosdoshmėrisht janė tė mirė-adaptuar nė rrethin e tyre shoqėror, shkollor apo familjar.

Sa i pėrket inteligjencės, nuk ka dallime gjinore, prandaj inkurajohen njėjtė edhe meshkujt edhe femrat qė tė nominohen apo tė aplikojnė. Sa i pėrket inteligjencės, nuk ka rėndėsi statusi socio-ekonomik i familjes dhe vendbanimi (fshat, qytet), prandaj inkurajohen tė gjithė njėjtė qė tė nominohen apo tė aplikojnė. Personat qė kanė ndonjė vėshtirėsi/pengesė/problem/paaftėsi fizike apo shėndetėsore aplikojnė njėjtė dhe trajtohen si gjithė tė tjerėt.