Kalendari historik, 30 nëntor

Publikuar: 30.11.2012 - 09:17

1940:Lucille Ball dhe Desi Arnaz u martuan nė Greenėich, Connectiut nė SHBA

1964: U themelua Universiteti i Patrasit

1966: Barbadosi u pavarėsua nga Mbretėria e Bashkuar

1967: Jemeni u pavarėsua nga Mbretėria e Bashkuar

1989: Anėtari i bordit tė “Deutsche Bank”, Alfred Herrhausen, vritet nga njė sulm me bombė

1989: Richard Mallory nga Palm Harbor, bėhet vrasės serik. Viktima e tij e parė ėshtė Aileen Ėuornos

1995: Pėrfundon zyrtarisht operacioni lufatrak “Desrt Storm”

2004: “Lion Air Flight 538” u rrėzua nė Indonezi dhe la tė vdekur 26 njerėz