Gazeta “Illyria” në New York – 300 faqe kushtuar 100-vjetorit të pavarësisë

Publikuar: 27.11.2012 - 11:07

Gazeta shqiptaro-amerikane “Illyria” botoi, ditėn e martė, mė 27 nėntor 2012, njė numėr special me 300 faqe kushtuar 100-vjetorit tė pavarėsisė sė Shqipėrisė.

Duke i mbetur besnike traditės sė saj tė numrave voluminozė dhe cilėsorė kushtuar Ditės sė Flamurit, edhe kėtė vit, gazeta botoi njė mori shkrimesh historikė, e njė paradė tė bukur pėrshėndetjesh e urimesh tė individėve, familjeve, bizneseve dhe organizatave mė njohura tė komunitetit shqiptaro-amerikan.

Njė urim tė veēantė kanė botuar nė kėtė numėr tė gazetės “Illyria” dy nga figurat mė tė shquara shqiptaro-amerikane nė botėn e kinematografisė, Jim Belushi dhe Stan Dragoti. Ata i kanė dėrguar gazetės njė foto historike tė pabotuar mė parė, nė tė cilėn tė dy artistėt kanė pozuar veshje popullore shqiptare nė California, nė vitin 1985, nė njė kohė kur pak kush mes shqiptarėve dinte ndonjė gjė pėr prejardhjen e tyre.

Njė veēanti e jashtėzakonshme e kėtij viti ėshtė qė njė numėr artikujsh tė zgjedhur, tė gazetės “Illyria”, u pėrzgjodhėn nga gazeta njujorkeze me tirazhin mė tė madh, “New York Daily News”, dhe do tė botohen nė anglisht, nė formėn e njė suplementi festiv, nė 28 Nėntor , nga pėr tė nderuar 100-vjetorin e Shqipėrisė.

Shqiptaro-amerikanėt janė tashmė njė prani e dukshme nė qytetin e New York-ut dhe gazeta e njohur e kėtij qyteti dėshironte qė tė bėnte diēka pėr ta. Mė 28 Nėntor, mė shumė se tre milionė njujorkezė do tė kenė nė duart e tyre njė botim kushtuar Shqipėrisė.

Me kėtė rast, “New York Daily News” ka intervistuar shkrimtarin Ismail Kadare posaēėrisht pėr kėtė supplement special dhe intervista botohet njėkohėsisht nė tė gazetat, atė amerikane dhe nė shqiptaren “Illyria”.

Njė shkrim tė veēantė ka dėrguar me kėtė rast eksperti dhe ish-diplomati i njohur James Hooper (Xhejms Huper) i cili ka luajtur njė rol tė dorės sė parė nė rivendosjen e lidhjeve diplomatike Shqipėri-SHBA. Ai tregon me kėtė rast dramėn qė zhvillohej mbrapa skene ndėrkohė qė lidhjet rivendoseshin me qeverinė ende komuniste nė kohėn kur nė Shqipėri kishte lindur opozita demokratike.

Shkrime pėr inxhinierin Wilson Kokalari, pėr shkrimtaren shqiptaro-amerikane Loretta Chase, pėr figura arbėreshe nė SHBA si dhe njė i dom Lush Gjergjit pėr Nėnė Terezėn, janė vetėm disa nga temat e gazetės “Illyria” tė pėrfshira edhe nė suplementin historik tė “New York Daily News”.

“Jam shumė i lumtur pėr mėnyrėn sesi gazeta Illyria iu bashkua festės sė shqiptarėve nė mbarė botėn”, tha me kėtė rast Vehbi Bajrami, botuesi i gazetės shqiptaro-amerikane. “Ky numėr 300 faqėsh ėshtė dėshmi e forcės sė kėtij komuniteti, ashtu siē ėshtė edhe interesi i gazetės New York Daily News, njė provė e ndikimit nė rritje tė shqiptarėve nė kėtė qytet e nė SHBA. Jam krenar qė Illyria luajti njė rol nė kėtė botim historic”.

Nė fakt, botimet e gazetės “Illyria” simbolizojnė atmosferėn qė ka karakterizuar bashkėsinė shqiptare nė SHBA gjatė kėtyre ditėve me festa tė mėdha nė tė gjitha qytetet kryesore. Sot, tė martėn mė 27 nėntor, njė ceremoni  masive do tė mbahet nė bashkinė e qytetit ku do tė nderohen figura shqiptaro-amerikane nga tė gjitha trevat e shqiptare nė Ballkan. Tė mėrkurėn, nė ditėn e 100-vjetorit, sheshi kryesor i qytetit, Times Square do tė pėrmbytet nga njė det flamujsh e gėzimi rinor, kur shqiptaro-amerikanėt tė mblidhen pėr t’i bėrė jehonė festės nė atdheun e largėt dhe tė afėrt.