Mbërrin në Tiranë nga Vatikani “Meshari”

Publikuar: 11.11.2012 - 14:57

Tiranė, 11 nėntor - Vepra mė e vjetėr nė gjuhėn shqipe qė ka mbėrritur deri nė ditėt tona “Meshari” i Gjon Buzukut(1555) ka mbėrritur nė Shqipėri nėn masa tė rrepta sigurie. Njoftohet se libri i rrallė ka mbėrritur nė  Tiranė nga Italia rreth orės 11:30 minuta.

Meshari vjen nė Tiranė nė kuadėr tė 100 vjetorit tė Shpalljes sė Pavarėsisė dhe do tė ekspozohet pėr publikun nė ambientet e Bibliotekės Kombėtare. Ekspozita e Mesharit tė Gjon Buzukut do tė hapet nesėr nė orėn 18:00 dhe do tė qėndrojė e hapur deri  mė 28 nėntor, raporton Panorama.

Vatikani kishte pranuar pak kohė mė parė kėrkesėn e qeverisė shqiptare pėr tė sjellė nė Shqipėri kopjen origjinale tė Mesharit tė Gjon Buzukut.

Meshari i Gjon Buzukut qėndron nė Bibliotekėn Apostolike tė Vatikanit.

FAN .NOLI 11.11.2012/21:42

BRAVO DHE RRESPEK TE MADH PER VATIKANIN PER RUAJTJEN E VEPRES SE GJON BUZUKUT RROFT ARBERIA DHE SHQIPERIA SI NE KOHEN GJERGJ KASTRIJOTIT VETM TE BASHKUAR OK