Shqiptarët “e këqij” rikthehen në Stamboll

Publikuar: 27.10.2012 - 11:56

Prishtinė, 27 tetor - Nė pyetjen se pėr ēka do tė luftojė ish-agjenti i CIA-s, nė vazhdimin e tretė tė filmit “Taken”, njė komentues nė internet ishte pėrgjigjur: “Iphone”. Kėto ditė kjo ėshtė bėrė njė batutė ndėrkombėtare saqė gazetarėt e kanė pyetur edhe regjisorin Oliver Megaton.

“Ndoshta familja e Bryan do tė shtohet”, ka thėnė Megaton gjatė premierės sė filmit nė Los Angeles, para jo mė shumė se njė jave. Mė pas ai kishte thėnė se kjo pėrgjigje ka qenė ironi ndaj kritikave pėr filmin e tij mė tė ri “Taken 2”. Aty shqiptarėt janė njė bandė qė tentojnė t’ia vrasin gjithė familjen njė ish-agjenti tė CIA-s, i cili nė pjesėn e parė tė filmit pasi e shpėton vajzėn e tij nga rrėmbimi, e shkatėrron edhe bandėn. Ky rrėfim pėr kritikėt nuk ėshtė asgjė mė shumė sesa njė pėrmbushje e filmit tė parė “Taken”. Por nė Ballkan filmi ėshtė pritur me vlerėsime nė dy ekstremet. Mediet shqiptare e kanė cilėsuar filmin si njė “fyerje” ndėrsa ato serbe e kanė cilėsuar “Taken 2” si njė rrėfim pėr bandat shqiptare. Por aktori i njohur Arben Bajraktaraj, i cili nė pjesėn e parė tė filmit luan rolin e Markut - anėtar i bandės shqiptare - filmi nuk ka tė bėjė me shqiptarėt. “Nuk lidhet me ne. Kjo lidhet me mėnyrėn sesi Perėndimi e sheh Lindjen”, ka thėnė ai. “Madje edhe xhirimet nė Stamboll, me sa e di unė, janė bėrė meqenėse ėshtė mė lirė sesa diku tjetėr”, ka shtuar Bajraktaraj.

Ngjarja e filmit “Taken 2” zhvillohet nė Stamboll. E pėrditshmja “New York Times” shkruan se lufta qė zhvillohet mes ish-agjentit tė CIA-s dhe bandės shqiptare -  e cila nė film duket me identitet tė pėrzier - ėshtė e pakuptimtė. Nė film aktori kroat Rade Sherbexhija luan rolin e Murad Krasniqit, kryekriminelit shqiptar. Pėrderisa nė filmin e parė “Taken” ka luajtur edhe aktori i njohur kosovar Arben Bajraktari, nė “Taken 2” ka zėnė vend tė vogėl edhe njė shqiptar tjetėr, Luran Ahmeti, i cili luan njė skenė si bandit hoteli qė nė moment gjatė filmit pėrballet me vajzėn e Bryan. Nė atė skenė Ahmeti drejton revolen drejt vajzės e cila vetėmbrohet. Adhuruesit turq tė filmit “Taken 2” kanė hapur njė profil nė rrjetin social “Facebook”, me titullin “Taken 2: Terror nė Stamboll”. Aty pėrshkruhet se si filmi pasqyron Stambollin si njė vend strehues pėr bandat dhe kėsisoj lind edhe terrori nė kėtė qytet. Por komentuesit nė kėtė faqe janė nga tė gjitha vendet. Aty opinionet janė tė llojllojshme. “Taken 2”, i cili po shfaqet nė Kinemanė ABC, qė nga dita e enjte nė dy orare (17:00 - 19:00), ka ngjallur reagim edhe publik. I pari qė ka reaguar ndaj temės sė kėtij filmi ka qenė publicisti Halil Matoshi. Nė shkrimin e tij tė titulluar “A ka besė shqiptari” tė datės 11 tetor i botuar nė “Koha Ditore”, Matoshi shkruan se filmi “Taken 2” nuk i specifikon shqiptarėt kur i profilizon si tė kėqij. “Regjisori Megaton ia ka futur kot. Profilizimi i shqiptarit sipas skemės “masivisht i egėr” nuk shkon. E ka sa tė duash shqiptarė egėrshanė e kriminelė. Siē ka tė tillė nė tė gjitha shoqėritė”, ka shkruar Matoshi. Sipas tij “Taken 2” i paraqet shqiptarėt mizorė e egėrshanė sikur nė historiografinė e Vladan Gjorgjeviqit. “Sipas regjisorėve francezė tė Hollywoodit, Olivier Megaton dhe Luc Besson, fjalėn e dhėnė - besėn, shqiptarėt e shkelin hala pa ua kthyer shpinėn. Tė lė shije tė hidhur postulati stereotip qė regjisorėt kanė zgjedhur pėr ‘tė huajt e kėqij’ e jo pėr ‘trafikantėt e kėqij’”, shkruan Matoshi. Sipas tij, fabula e filmit ngėrthen njė temė mode, me trafikantė qeniesh njerėzore dhe gangsterė, ndėrkaq qė gjeografia ku zhvillohet ngjarja e filmit (Ballkani Perėndimor) imponon gjithsesi temat ekzotike si besėn/pabesinė dhe hakmarrjen qė rėndom u pėrshkruhen traditės dhe socio-psikologjisė shqiptare.

Ani pse vet ka luajtur nė pjesėn e parė tė filmit, aktori kosovar Arben Bajraktaraj thotė se nuk e ka parė “Taken 2”. Por sipas tij, kjo nuk do tė thotė se nuk mund tė komentojė pėr diēka qė i ka rėnė nė vesh kohėve tė fundit. “Le t’i shikojmė gjėrat qetė. ‘Taken’ si njėshi, si dyshi janė filma aksion. Kėtu mbyllet muhabeti. Nuk ia vlen tė diskutohet pėr kėtė”, ka thėnė Bajraktaraj, nė njė bisedė telefonike.

Sipas tij, nuk ėshtė serioze tė mendohet se filmi ėshtė drejtuar kundėr shqiptarėve. “Sikur tė ishte njė film autorial qė bazohet nė fakte atėherė do tė ishte muhabet tjetėr”, ka thėnė ai. Aktori i cili ka luajtur nė shumė filma botėrorė duke u bėrė pjesė edhe e serive tė filmave pėr Harry Potter, thotė shqiptarėt nuk janė vėnė nė film pėr t’u stigmatizuar. “Nuk ėshtė ēėshtja, qė tash njė grup i njerėzve janė mbledhur qėllimisht dhe ‘hajde tė bėjmė diēka kundėr shqiptarėve’”, ka thėnė Bajraktaraj pėr “Kohėn Ditore”.

E loja e Bajraktarajt nė pjesėn e parė tė kėtij filmi ka qenė edhe njė arsye shtesė qė Kinemaja ABC e ka sjellė edhe pjesėn e dytė tė filmit. “Jo pa qėllim ėshtė bėrė kjo pėrzgjedhje. E kemi pasur parasysh faktin qė nė ‘Taken 1’ ka pasur edhe aktorė shqiptarė”, ka thėnė Miradije Vllahiu, menaxhere e kompanisė pėr distribuimin dhe shfaqjen e filmave “Genci” qė menaxhon me Kinemanė ABC.

“The New York Times” ka shkruar se “prindėrit paralajmėrohen rreptėsisht” kur e lėshojnė filmin pasi aty ka shumė shqiptarė tė vdekur. Nė kėto raste filmat vlerėsohet si “PG-13”, qė sipas “American Heritage Dictionary”, ėshtė njė standard qė pėrdoret pėr njė vlerėsim filmi e qė tregon se pėrmbajtja ėshtė e pranueshme pėr personat e tė gjitha moshave, por qė nė rastin e fėmijėve nėn moshėn 13-vjeēare prania e prindit ose kujdestarit sugjerohet si e domosdoshme. “Ngase nė kėtė film kokat e shqiptarėve bien si kunguj...”, shkruan Matoshi. Sipas tij, "Taken 2" ėshtė i pėrmbytur me elementet mė tė pėshtira dhe kriminale dhe fatkeqėsisht tė gjitha kėto atribute u pėrshkruhen shqiptarėve. Matoshi pyet nė shkrimin e tij se si ėshtė mundur qė shqiptarėt ndėr vite tė krijojnė njė reputacion kaq tė keq dhe a po e vuajnė ata njė patologji shoqėrore duke mos ia dalė tė ndėrtonin shtet ligjor dhe t’i binden ligjit. “A janė shqiptarėt masivisht agresorė dhe tė pacivilizuar, pėrderisa, tė thuash tė gjitha ‘vlerat’ qė ua njohin tė tjerėt ia kanė nėnshtruar industrisė sė pafundme tė krimit tė organizuar!?”, shkruan Matoshi.

Shkrimin tė plotė mund ta lexoni nė numrin e sotėm tė Koha Ditore 

bujar struga28.10.2012/05:20

aq nji film i merzitqem, kjo esht nji film i realizuar nga amator.ska lidhje me kurgje.te ben te merzitesh.
ky trimi rihte 7 shqiptar hahahahahaha, po ket trim ta gjej un ketu ne amerik ay me ne film nuk hyn.