Gjendet filmi i parë kolor në botë, nga viti 1902

Publikuar: 15.09.2012 - 15:38

Londėr, 15 shtator - Nė njė muze nė Bradford tė Britanisė sė Madhe janė gjetur xhirimet mė tė vjetra filmike me ngjyra. Shiritat filmikė qė i takojnė vitit 1902 kanė mbetur mė shumė se njė shekull tė pavėnė re nė arkivin e muzeut nacional tė medias, njoftoi muzeu nė Bradford.Xhirimet nė fjalė i takojnė fotografit dhe zbuluesit britanik Edward Turner dhe tregojnė, veē tjerash, fėmijėt e tij duke luajtur me luledielli dhe njė peshk tė artė.

Si transmeton Albinfo, me kėtė zbulim xhirimet e Turnerit bėhen mė tė vjetrat nė kolor. Deri mė tash si mė tė vjetrat konsideroheshin ato tė Kinemacolor, nga viti 1909.