Sot përurohen “Kujtimet...” Mark Krasniqit

Publikuar: 14.09.2012 - 10:28

Prishtinė, 14 shtator  - Nė Bibliotekėn Kombėtare tė Kosovės sot nė orėn 14.00 pėrurohet libri i Mark Krasniqi “Kujtime e pėrjetime - shėnime biografike”. Akademik Mark Krasniqi ka pėrmbledhur gjithė kujtimet dhe pėrjetimet e tij gati njėshekullore nė njė vėllim tė veēantė.

Nė kėtė vėllim prej mė shumė se 500 faqesh akademik Mark Krasniqi ka hedhur nė letėr gjithė pėrjetimet dhe shėnimet biografike tė jetės sė tij, duke rikujtuar fėmijėrinė e tij, shkollimin, studimet, veprimtarinė shkencore e akademike, punėn pedagogjike me studentė, pėrballjet me pushtetin e egėr komunist e policor, angazhimin e tij nė jetėn politike tė Kosovės sė paraluftės e tė pasluftės, si dhe takimet me miqtė e tij tė hershėm e tė rinj deri nė ditėt e sotme.

Libri ka njė rrėfim qė kapėrcen kufijtė e njė rrėfimi personal. Kjo biografi e jetės dhe e veprės sė akademik tė Mark Krasniqit ėshtė njė biografi e popullit shqiptar tė Kosovės, e pėrballjes sė autorit tė veprės dhe e popullit tė tij me sfidat mė tė mėdha tė luftės pėr liri, pėr demokraci e pėr pavarėsi tė vendit.

Me kėtė rast do tė flasin: publicisti Vehap Shita, historiani Jusuf Buxhovi dhe studiuesi Anton Berisha.