Kalendari historik, 12 shtator

Publikuar: 12.09.2012 - 09:23

1953 – Nikita Khrushchev u zgjodh sekretarja e parė e Komitetit Qendror tė Partisė Komuniste tė ish-Bashkimit Sovjetik.1968 – Shqipėria shpall tėrheqjen nga Pakti Sovjetik i Varshavės.1980 – Forcat e armatosura turke, tė udhėhequra nga gjenerali Kenan Evren, shef i stafit tė gjeneralėve, rrėzoi qeverinė e Suleyman Demirelit, nė njė puē pa gjakderdhje.1989 – Parlamenti polak aprovon qeverinė e dalė nga “Solidarnosti” tė kryeministrit Tadeuz Mazowiecki, nė njė votim qė zyrtarisht i dha fund sundimit komunist.1990 – Gjermania Lindore dhe ajo Perėndimore si dhe aleatėt e Luftės sė Dytė Botėrore nėnshkruajnė njė traktat pėr kthimin e sovranitetit tė Gjermanisė sė bashkuar dhe definimin e statusit ndėrkombėtar tė vendit.2003 – Kėshilli i Sigurimit i Kombeve tė bashkuara ia hoqi sanksionet Libisė, duke hapur rrugėn kėshtu pėr miratimin e ndihmave 2.7-miliardėdollarėshe pėr familjet e 270 personave, tė cilėt humbėn jetėn kur aeroplani i “Pan Am” shpėrtheu mbi Skoci, mė 1988.2005 – Kina publikisht deklaron se nuk do t’i cilėsojė mė tė vdekurit nė katastrofa natyrore si ēėshtje sekrete tė vendit.