Kalendari historik, 10 korrik

Publikuar: 10.07.2012 - 09:05

1850 – Nėnkryetari amerikan, Millard Fillmore, mori presidencėn, pas vdekjes sė presidentit Zachary Taylor.

1890 - Wyoming u bė shteti i 44-tė i SHBA-sė.

1943 – Forcat amerikane dhe ato britanike pushtuan Sicilinė gjatė Luftės sė Dytė Botėrore.

1951 – Nė Kaesong filluan bisedimet pėr pėrfundimin e Luftės Koreane.

1964 – U lansua albumi "A Hard Day's Night" i Beatlesave.

1973 – Bahamet fituan pavarėsinė, pas pushtimit kolonial treqindvjeēar britanik.

1989 - Mel Blanc, zėri i personazheve tė filmave tė animuar, Bugs Bunny, Daffy Duck dhe Porky Pig, ndėrroi jetė nė moshėn 81-vjeēare.

1991 - Boris N. Yeltsin dha betimin si kryetari i parė i zgjedhur i Republikės Ruse.

1995 – Nobelistja Aung San Suu Kyi u lirua pas pothuajse arrestit gjashtėvjeēar shtėpiak nė Birmani.