Shqipëria e 1912-s në fotot e francezëve

Publikuar: 22.06.2012 - 09:44

Tiranė, 22 qershor - Dėshmi fotografike tė gazetarėve, operatorėve dhe reporterėve tė Armatės franceze qė kanė qenė tė pranishėm nė Shqipėri gjatė Luftės sė Parė Botėrore janė bėrė tė njohura tė enjten mbrėma nė Muzeun Historik Kombėtar, nė ekspozitėn “Vėshtrime tė ndėrthurura: Franca nė Shqipėri”.Ekspozita me 150 fotografi ėshtė pėrgatitur nga studiuesi Valter Gjoni, hulumtues dhe koleksionist i tyre, drejtues i sektorėve qė lidhen me artin, kulturėn, ceremonialin e qytetit dhe marrėdhėniet ndėrkombėtare nė Bashkinė e Tiranės.

Te “Vėshtrime tė ndėrthurura: Franca nė Shqipėri” janė bėrė bashkė fotografi tė realizuara kėtu e mbi 90 vite mė parė nga gazetarė tė mediave mė tė njohura franceze qė kanė qenė tė pranishme nė vitet 1912-1922 nė Shqipėri.

“Nė fokus tė dėshmive fotografike janė personazhet dhe ngjarjet historike tė njė dekade nga Shpallja e Pavarėsisė deri nė njohjet e para diplomatike, dėshmohen pėrpjekjet e Qeverisė sė Ismail Qemalit pėr njohjen e Pavarėsisė, operacionet luftarake, administrimi civilo-ushtarak i vendit dhe ndihma humanitare nė territorin e Shqipėrisė. Nė mbyllje ėshtė fotografia e ministrit tė Francės, qė zyrtarizon njohjen e shtetit shqiptar nga Franca”, raportojnė mediat shqiptare.

Nė fotot e ekspozuara bashkė me artikullin e gazetės franceze “L’Illustration”, tė 10 majit tė 1913-s, shihen “malazez duke gėrmuar nė tokėn shkėmbore tė kodrės sė sapopushtuar pėr tė varrosur tė vrarėt e tyre”. Fotografia ėshtė realizuar nga H. Grant. Vijon fotografimi i Shqipėrisė sė kohės, me evakuimin e qytetit nga trupat e Esat Pashės, nė njė tjetėr foto ėshtė Esat Pashė Toptani, qė ia dorėzon ēelėsat e fortesės princit trashėgimtar tė Malit tė Zi. “Fotot dėshmojnė faktin qė jo vetėm arkivat apo muzetė, por edhe koleksionet e gazetave mund tė sjellin njė informacion shumė tė detajuar pėr kėtė periudhė historike”, ka thėnė studiuesi Gjoni. 

halit aga30.06.2012/00:17

Esat Pashe Toptani i shkeli kufijt e Shqiperis deri ne malin e cerenes e Nish e me se fundmi e coi seline e qeverise shqiptare ne Selanik dhe eshte firmetar i pare ne ... ten e fituesve te luftes pare boterore.ju lutem na thoni po ne luften e dyte boterore kush ka firmosun?
Ne luften e Shkodres vetem ne mbrojtje te Tuzit jane ... re 87 veta nga batalioni i Kavajes ose 15 e batalionit.a jan keta deshmore te kombit?apo jane deshmore te ... ret e partinave te shpallun nga keta?
A duhen pernend keta djelm,te cilet derdhen gjakun pa far interesi,etj.

kurreshtari22.06.2012/10:01

ne kete rast Esat pashai e kishte dorezue fortesen malazezve ngase nuk kishin ma qyteti se qka me ngran dhe poashtu pritej qe per tri jav me ardh e me hy ne qytet forcat paqeruajtese te cilat veq se e kishin pranue shtetsin e shqiperis dhe perkatesin e qytetit te Shkodres Shqiperise. Malazezet pra ne Shkoder kan qendrue veten 3 jav.