Kalendari historik, 19 maj

Publikuar: 19.05.2012 - 09:07

1536 – Anne Boleyn, bashkėshortja e dytė e Mbretit Henry VIII tė Anglisė, ekzekutohet me prerje koke pėr shkelje kurore, tradhti dhe incest.1802 – Napoleon Bonaparte themelon Legion d’Honneur.1881 – Lindi presidenti i parė dhe themeluesi i shtetit tė Turqisė, Mustafa Kemal Ataturk.1919 – Mustafa Kemal Ataturk zbarkon nė Samsun nė brigjet e Detit tė Zi tė Anadollit, duke e nisur atė qė mė vonė ėshtė emėrtuar si Lufta turke pėr pavarėsi.1974 – Valey Giscard d’Estaing zgjidhet president i Francės, duke mposhtur nė kėtė betejė socialistin, Francois Mitterrand.1980 – Nėntė persona humbėn jetėn si pasojė e njė erupsioni masiv tė vullkanit nė malin Shėn Helena nė Washington tė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės.1984 – Trupat afrikanojugore sulmojnė Zambinė, Zimbabvenė dhe Botsvanėn, duke u dhėnė fund kėshtu pėrpjekjeve diplomatike pėr tė siguruar njė fund paqėsor tė aparteidit.1991 – Kroatėt votojnė pėr pavarėsi nė referendumin e tyre mbarėkombėtar.1994 – Vdiq Jacqueline Kennedy Onassis, zonja e parė e Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės.2004 – Baballarė tė zemėruar tė ushtarėve britanikė tė angazhuar nė luftėn nė Irak sulmojnė kryeministrin britanik, Tony Blair, me njė pluhur vjollcė nė Dhomėn e Pėrfaqėsuesve.