Lamtumirë Londër, mirupafshim në Rio më 2016

Publikuar: 12.08.2012 - 22:26

Londėr, 12 gusht – Pas 16 ditėve garuese, me ceremoninė e sontme nė stadiumin olimpik nė Londėr, qė filloi nė orėn 22 sipas kohės sonė, edhe zyrtarisht pėrfunduan Lojėrat Olimpike tė XXX Londra 2012. Nė programin e mbylljes tė emėrtuar “Simfonia e muzikės britanike”, do tė marrin pjesė mbi 4 100 performues, nė mesin e tė cilėve 3 500 vullnetarė dhe 380 fėmijė nga njė shkollė e afėrme me stadiumin olimpik.

Ceremonia pėrmbyllėse ėshtė punuar nga koreografi vendės Kim Gavin, me tė cilėn u nderuan tė arriturat e pop muzikės britanike nė 50 dekadat e fundit.

Pėr gati tri orė tė plota shikuesit nė stadium, por edhe qindra milionė tė tjerė pranė ekraneve televizive anembanė botės patėn rastin tė dėgjojnė dhe tė argėtohen me muzikėn e George Michael, grupit Muse, duetit Pet Shop Boys, Take That, kėngėtares Jessie J dhe Orkestrės Simfonike Britanike.

Kulmi ėshtė riparaqitja nė skenė e grupit shumė tė popullarizuar dikur Spice Girls, nė mesine  tė cilave ėshtė edhe Victoria Beckham, bashkėshortja e futbollistit mė me nam anglez, David Beckham.

Nė fund tė ceremonisė mbyllėse, flamuri olimpik iu dorėzua organizatorit tė Lojėrave Olimpike tė ardhshme tė vitit 2016, Rio de Janeiros sė Brazilit.

Flamurin e zbriti prefekti i Londrės Boris Johnson, duke ia dorėzuar kryetarit tė Komitetit Olimpik Ndėrkombėtar, Jacque Rogge, kurse ky prefektit tė Rios, Eduardo Paeso. Pas fjalės sė Rogg, do tė fiket flaka olimpike, gjė qė simbolizon edhe mbylljen zyrtare tė olimpiadės.