Ugandezi Stephen Kiprotich fitues i maratonës në Londra 2012

Publikuar: 12.08.2012 - 14:45

Londėr, 12 gusht – Fitues i maratonės nė Lojrat Olimpike Londra 2012,  ėshtė atleti nga Uganda Stephen Kiprotich. Atleti ugandez shtegun  prej 42 kilometra e 150 metra nėpėr rrugėt e Londrės i kaloi pėr kohėn 2:08:01, vendin e dytė dhe medaljen e argjendtė e fitoi atleti nga Kenia Abel Kirui,me 26 sekonda mė shumė, ndėrsa medaljen e bronztė Wilson Kiprotich .

Me garėn e maratonės, tė cilėn siē raportojnė mediat botėrore, nėpėr rrugėt e Londrės e pėrcjellėn rreth 1,5 milionė shikues, janė pėrmbyllur garat nė tėrėsi nė tė gjitha disiplinat e atletikės, ndėrsa sonte nė mbrėmje me njė ceremoni spektakolare do tė pėrmbyllen edhe

Lojrat Olimpike Londra 2012.