Medalja e bronztë kursen jugkoreanët nga ushtria

Publikuar: 12.08.2012 - 12:57

Londėr, 12 gusht  - Futbollistėt e Koresė sė Jugut kanė festuar gjatė fitoren e sė premtes kundėr Japonisė me rezultatin 2:0. Kjo fitore, pos qė ua siguroi medaljen e bronztė nė Lojėrat Olimpike "Londra 2012", ua siguroi edhe lirimin nga shėrbimi ushtarak.

Autoritetet e Koresė sė Jugut kanė premtuar tė kursejnė skuadrėn nga shėrbimi ushtarak - qė zakonisht ėshtė i obligueshėm - nėse sigurohet medalja e bronztė. Futbollistėt me sukses kryen misionin e tyre tė premten mbrėma nė Cardiff.

Trajneri i Koresė sė Jugut, Hong Myung-Bo, pranon se festa ka dalė pak nga kontrolli, pasi futbollistėt, pos qė ishin tė lumtur me tė bronztėn, iu gėzuan edhe lirimit nga shėrbimi ushtarak.

"Zhveshtorja ėshtė njė katastrofė e vėrtetė. Futbollistėt u ēmendėn dhe hodhėn gati ēdo gjė. Unė nuk kam mundur tė futesha brenda dhe ėshtė dashur tė prisja jashtė derisa ka nisur konferenca pėr media. Ishte ēmenduri", ka thėnė trajneri Myung-Bo.

Afro 15 mijė tifozė kanė shpėrthyer nė festė nė qendėr tė Seoulit, duke vallėzuar dhe duke kėnduar, njė pamje qė nuk ishte parė qė nga Botėrori 2002 i mbajtur nė Kore tė Jugut e Japoni.

Trajneri Myung-Bo thotė se futbollistėt me lirimin nga shėrbimi ushtarak mund tė koncentrohen nė karrierat e tyre, por kjo do t'i shkojė pėr shtati edhe pėrfaqėsueses. Shėrbimi ushtarak nė Kore tė Jugut zgjat 21 muaj.

"Ky rezultat do tė sjellė pėrfitime tė mėdha pėr karrierėn e tyre dhe nuk kanė pse tė bėjnė shėrbim ushtarak. Kjo do tė jetė e rėndėsishme pėr zhvillimin e futbollit korean", ka thėnė trajneri.

Futbollisti Ki Sung-Yeung ka qenė nė njė mendje me trajnerin.

"Na u ofrua kjo mundėsi dhe jemi tė lumtur qė fituam dhe evituam shėrbimin. Tash mund tė luajmė nė Evropė mė shumė dhe ėshtė motivim i madh pėr ne", ka thėnė mesfushori i Celtikut, Ki.

Golat nga Park Chu-Young dhe Koo Ja-Cheol u siguruan jugkoreanėve fitore ndaj rivales sė Azisė, Japonisė, nė kryeqendėr tė Uellsit.

Koreja e Jugut ėshtė bėrė skuadra e parė e Azisė qė fiton njė medalje nė turne tė futbollit nė konkurrencėn e meshkujve qė kur kėtė e bėri Japonia nė "Meksikė 1968", ku po ashtu fitoi tė bronztėn.

Kjo ishte vetėm fitorja e dytė e Koresė sė Jugut gjatė 90 minutave, pasi nė ēerekfinale e mposhtėn Britaninė e Madhe vetėm pas penalltive.

Trajneri i Japonisė, Takashi Sekizuka, ka pranuar se koreanėt ishin dukshėm mė tė mirė nė mbrojtje, por ai ėshtė ankuar nė fushėn e stadiumit tė Cardiffit.

"Ėshtė fatkeqėsi qė humbėn ndeshjen. Unė kam dashur qė lojtarėt e mi tė ktheheshin me njė medalje. Ishte e vėshtirė tė luanim lojėn tonė pėr shkak tė gjendjes sė fushės. Ishte shumė e vėshtirė qė tė thyhej mbrojtja koreane", ka thėnė Sekizuka.

Japonia nė fazėn grupore kishte mposhtur Spanjėn me rezultatin 1:0, ndėrsa nė ēerekfinale shkatėrroi Egjiptin me shifrat 3:0. Trajneri japonez nuk ka dashur tė kritikonte lojtarėt e tij pėr performancėn e treguar nė luftė pėr tė bronztėn.

"Ne patėm raste pėr tė shėnuar dhe vazhduam tė sulmonim nė pjesėn e dytė. Por Koreja e Jugut shfrytėzoi rastet e saj dhe shėnoi. Lojtarėt e mi luajtėn mirė deri nė ēastet e fundit tė ndeshjes. Ata bėnė detyrėn e tyre", ka thėnė Sekizuka.

Japonia nė gjysmėfinale ishte mposhtur me rezultatin 3:1 nga Meksika.