Londra paralajmëron mbyllje mahnitëse të LO

Publikuar: 12.08.2012 - 10:39

Londėr, 12 gusht - Organizatorėt artistikė tė Olimpiadės, “Londra 2012", kanė paralajmėruar se mbyllja e lojėrave verore sot nė mbrėmje, do tė jetė po aq mahnitėse sa ishte edhe hapja e tyre mė 27 korrik.

Drejtuesi i ceremonisė mbyllėse Kim Gejvin ka paralajmėruar shumė argėtim pėr tė pranishmit, duke mos lėnė anash, edhe kėsaj here sjelljen e historisė muzikore britanike, por edhe tė fushave tjera artistike.

“Gjithmonė ka qenė bekim tė merresh me kėtė punė, tė organizosh njė ceremoni pas ngjarjes kryesore dhe natyrisht qė unė dua qė ajo tė jetė njė festė, unė dua qė njerėzit tė argėtohen, unė dua qė ajo tė jetė shumėngjyrėshe dhe gjithashtu t’ju sjellim nė mend epokat e caktuara tė muzikės tė mbledhur pėrgjatė 50 vjetėve, muzikė pop, por jo vetėm muzikė pop – nė modė po ashtu, kulturė - kėshtu qė kam kėrkuar qė kjo tė jetė ceremonia mė e mirė e mbylljes e parė ndonjėherė”, tha Gejvin, transmeton REL.

Organizatorėt e Olimpiadės sė sivjetme qė u mbajt pėr mė shumė se tri javė nė Londėr, i kanė lėnė duart e lira artistėve pėr tė pėrmbyllur kėtė garė ku morėn pjesė qindra atletė nga tėrė bota.

"Nė terma tė pėrgjithshėm, ne kemi qenė shumė tė kėnaqur qė tė mos ndėrhyjmė, por t’i lėmė lirinė artistike regjisorėve qė tė bėjnė atė qė mendojnė saktėsisht se ėshtė mė e mira. Kėshtu, mendoj se ėshtė mė sė miri tė festohet inovacioni, kreativiteti, diversiteti dhe imagjinata e vendit tonė, nėpėrmjet individėve qė mė shumė sesa ne e pėrbėjnė kėtė vend, ne si njė komitetit organizues, duke u pėrpjekur tė themi se ēfarė duhet tė tė pėrfshihet nė ceremoni”, tha producenti ekzekutiv i tė gjitha ceremonive olimpike nė Londėr, Stiven Daldri.