Amerikanët sërish kundër Spanjës për fron në basketboll

Publikuar: 12.08.2012 - 08:38

Londėr, 12 gusht - Me tė realizuar Carmelo Anthony treshen e fundit qė ia dha vulėn sfidės me Argjentinėn, amerikanėt u futėn nė parket pėr njė festė tė shkurtėr.

Festa e vėrtetė nuk mund tė bėhet deri tė dielėn.

Amerikanėt kanė treguar se janė tė pandalshėm. Ata nuk mendojnė tė dorėzohen kur janė vetėm njė fitore larg tė artės.

"Ne nuk do ta marrim si tė sigurt medaljen e artė. Ne po presim sfidėn e sė dielės", ka premtuar LeBron James.

Spanja mund tė mos jetė aq e etur sa amerikanėt.

Me katėr bombardues nė sulm, Anthonyn, Kevin Durantin, Jamesin e Kobe Bryantin, qė sė bashku shėnuan 68 pikė, SHBA-ja nė gjysmėfinalen e tė premtes mbrėma shkatėrroi Argjentinėn me rezultatin 109:83 dhe kėshtu siguroi njė pėrballje finale me Spanjėn. Skuadrat u takuan mes vete edhe nė finalen e "Pekin 2008". Ėshtė njė rimeē me Spanjėn, por mund tė jetė sėrish njė ndeshje pa konkurrencė. Takimi zhvillohet nė ditėn e fundit tė LO, tė dielėn (sot) nga ora 16:00.

Nė shtatė ndeshje nė "Londra 2012", amerikanėt janė treguar shumė mė tė suksesshėm se qė ishte pritur. Ata kanė kthyer njė turne qė ishte parashikuar si mjaft konkurrent, nė njė turne tė njėanshėm, ku kanė treguar superioritet nė ēdo ndeshje. Amerikanėt kanė pasur tepėr gjuajtje nga jashtė, tepėr muskuj brenda - mė tepėr se qė mund tė pėrballojė ndonjė kundėrshtar.

Amerikanėt tash janė tė pėrkushtuar tė fitojnė titullin e dytė olimpik rresht.

"Nga kėtu e tutje do tė shihni njė pėrqendrim mė tė madh nga ne", ka thėnė Anthony.

Durant ka shėnuar 19 pikė, James e Anthony nga 18, ndėrsa Bryant realizoi 13 pikė.

"E mira e kėtyre djelmoshave ėshtė se kur e shohin qė njėri ėshtė nė seri, atėherė ia japin topin. Kapaciteti pėr tė shėnuar ėshtė i madh te secili prej tyre dhe ėshtė nder t'i shohėsh se si koncentrohen te njėri qė ėshtė nė formėn mė tė mirė. Mė bėn tė ndihem krenar qė jam trajner i kėsaj skuadre", ka thėnė trajneri i SHBA-sė, Mike Krzyzewski, pėr tė cilin ndeshja finale ėshtė e fundit.

Spanja me gjithė lėndimet dhe formėn jo tė mirė, ka arritur nė finale tė turneut olimpik pėr herė tė dytė me radhė. Spanja arriti qė nė gjysmėfinale tė mposhtė Rusinė me rezultatin 67:59.

Ata kanė mundėsinė qė tė pėrballen sėrish me amerikanėt, ndaj tė cilėve nė Pekin, para katėr vjetėsh kishin pėsuar me rezultatin 118:109.