Xhamajkanët me rekord fitojnë në 4x100 metra, për Bolt e treta e artë

Publikuar: 11.08.2012 - 22:21

Londėr, 11 gusht – Xhamajkanė, nė garėn e sontme nė stafetėn 4x100 metra, praktikisht kanė treguar  se praktikisht nė shtigjet e shkurtėra nė atletikė janė tė pakonkurencė. Tė prirė nga i pamposhturi Usain Bolt (nė fakt ai vrapoi i fundit nė stafetėn e Xhamajkės), ata sot kanė thyer rekordin botėrorė nė kėtė disiplinė, madje duke vrapuar pėr 20 tė qindtat e sekondės mė shpejtė se rekordi paraprak.
Xhamajkanėt nė pėrbėrje  Nesta Carter, Michael Frater, Yohan Blake dhe Usain Bolt sot me rekord tė ri botėror  dhe olimpik (36,84 ) mposhtėn stafetėn amerikane, e cila poashtu ishte shumė e mirė  dhe garėn e pėrmbylli me kohėn e rekordit botėror paraprak (37, 04) dhe stafetėn nga Trinidad dhe Tobako, qė  fitoi tė bronztėn me kohėn 38,12.