Pesë milionë dollarë shpërndahen në autostradë

Publikuar: 29.03.2012 - 21:34

Ontario, 29 mars - Njė automjet pėr transportimin e parave ka pėsuar aksident tė rėndė duke goditur njė shkėmb skaj rrugės, nė Ontario tė Kanadasė. Me kėtė rast nė autostradė janė derdhur dhe shpėrndarė monedha me vlerė nominale prej 1 dhe 2 dollarėsh, kurse e tėrė sasia e parave tė shkapėrderdhura nėpėr autostradė vlerėsohet tė ketė qenė 3.5 deri nė  5 milionė dollarė.

Pėr tė pamundėsuar humbjen e parave, policia, pasi ka bllokuar vendin e  aksidentit, ka sjellė njė firmė qė t`i mbledh monedhat pėrmes magneteve, transmeton albinfo.

Raportohet se dy punėtorėt qė ndodheshin nė automjetin transportues kanė pėsuar lėndime tė rėnda dhe janė nė rrezik jete.