Tragjedia e 9 Janarit, prangoset në Romë skafisti

Publikuar: 11.11.2011 - 18:41

Romė, 11 nėntor – Ėshtyė arrestuar sot nė Itali skafisti shqiptar qė konsiderohet si njė prej shkaktarėve tė tragjedisė sė 9 janarit nė Karaburun afėr Vlorės, ku humbėn jetėn 21 persona.

Shqiptari 31 vjeēar u arrestua nga policia e Appias, pas njė urdhėr-arresti ndėrkombėtar nė emėr tė tij. Nė momentin e arrestimit, skafisti ndodhej nė shoqėrinė e njė bashkatdhetari 42-vjeēar nė Romė.

Ka qenė sjellja e tyre qė futi nė dyshime karabinierėt, tė cilėt pas kontrollit qė iu bėnė dolėn se dokumentet e tyre shin tė rreme. Mė pas karabinierėt morėn shenjat e gishtėrinjve, ku rezultoi se 31-vjeēari ishte person i shpallur nė kėrkim ndėrkombėtar pėr kalim tė paligjshėm tė kufirit, vepėr penale kjo qė Kodi Penal i Shqipėrisė parashikon dėnim prej 25 vjet burg.

Nga ky aksion rezultoi se edhe pėr mikun e skafistit kishte njė urdhėr-ndalimi lėshuar nga Gjykata e vendbanimit Tran, nė vitin 2004 pėr trafik droge.

Nė muajin janar tė vitit 2004, i riu shqiptar, nė atė kohė 24-vjeē, organizoi ‘udhėtimin e shpresės’. 36 klandestinė shqiptarė hipėn nė bordin e njė gomoneje pėr tu nisur nga Vlora drejt Italisė pėr njė jetė mė tė mirė. Ēdo njė prej pasagjerėve pagoi nga 1 500 euro secili pėr skafistin, me kusht qė t'i dėrgonte nė destinacion.

Por, pasi pėrshkuan disa milje me gomone, shumė pranė kanalit tė Otrantos, pėr shkak tė kushteve tė kėqija tė motit, mjeti lundrues qe pėrmbysur dhe 21 persona u mbytėn nė det.

Tė dy persona qė u arrestuan sot nė Romė u dėrguan nė burgun e Regia Coeli.

Para njė muaji tė kėtij viti, policia shqiptare vuri nė pranga njė person qė e konsideroi si sekserin pėr klandestinėt e 9 Janarit.

Sipas policisė, Ēlirim Sukaj ka transportuar nė Tiranė me njė mjet tip Benz, klandestinėt nga qarku i Shkodrės, tė cilėt mė pas do tė dėrgoheshin me skaf nė Itali. Nė bazė tė hetimeve tė kryera nė atė periudhė, Sukaj rezultoi tė ishte njė prej sekserėve, i cili gjente persona qė dėshironin tė udhėtonin me gomone drejt Italisė dhe mė pas bėnte transportimin e tyre nga Shkodra pėr nė Tiranė, e mė pas kėta persona udhėtonin pėr nė qytetin e Vlorės.

Kurse mė 20 shtator 2008 nė Itali qe arrestuar edhe Nazmi Hyka, sot 48 vjeē. Ai ėshtė cilėsuar si autor i tragjedisė sė 9 janarit 2004. Nė atė kohė Hyka u dėnua nga Gjykata e Vlorės me 25 vjet burg nė mungesė. Nė vitin 2007, Hyka u prangos nga policia italiane, por nuk dihet nė ēfarė rrethanash mundi tė rifitojė lirinė. Nė atė kohė ai mbante emėr tė rremė dhe u arrestua pėr llogari tė drejtėsisė shqiptare. Por, pavarėsisht mėnyrės sesi e rifitoi, liria e Hykės nuk zgjati shumė. Nė muajin nėntor tė vitit 2008 ai u prangos nė qytetin e Firences, nė kuadėr tė operacionit tė koduar "Moro 2007", ku u kap edhe me drogė.

Tragjedia e 9 janarit nė vitin 2004 tronditi mbarė popullin shqiptar. Klandestinėt nė gomone pasi ndjenė rrezikun e mbytjes lajmėruan me telefon nė Televizionin Top-Channel, transmeton BW shkrimin e gazetės italiane Republica. Por, edhe pas kėtij njoftimi qė vuri me pas nė dijeni autoritetet portuale ndihma mbėrriti me vonesė duke mos shpėtuar asnjė prej tė klandestinėve, ndersa trupat e disa prej tė cilėve nuk u gjendėn kurrė. Klandestinėt ishin tė gjithė tė rinj, vajza dhe djem nga Lezha e Shkodra.

Ngjarja dhe sot ka mbetur ende e mjegullt ndėrsa familjarėt e viktimave theksojnė se numri i tyre ishte mė shumė se 21 pasi disa prej tė rinjve tė nisur nuk u kthyen me kurrė pas nisjes me gomone.