Dy të vrarë për një vajze në Tetovë

Publikuar: 30.09.2011 - 13:54

Tetovė, 30 shtator -  (E plotėsuar) Dy persona janė vrarė pėr shkak tė njė zėnke familjare pėr njė vajzė tė ikur, bėjnė tė ditur burime policore pėr agjencinė e lajmeve INA.
Dashuria e ndaluar ka qenė motivi kryesor pėr vrasjen e dyfishtė qė ka ndodhur mbrėmė nė fshatin Reēicė e Madhe nė Tetovė.
Kjo u konfirmua pėr agjencinė e lajmeve INA nga burime pranė Sekretariatit tė Punėve tė Brendshme (SPB) nė Tetovė.
Vrasėsi qė kreu vrasjen e dyfishtė A. Rexhepi nė stacionin policor tė Tetovės ka pranuar se motivi i vrasjes ka qenė problemi i lidhjes sė vajzės sė tij me djalin e dy tė vrarėve, Qani dhe Abdulxhemili nga Reēica e Madhe.
Vrasja ka ndodhur rreth orės 20.50 kur, A.Rexhepi nė mėnyrė tė dhunshme ka hyrė nė shtėpinė e dy vėllezėrve Qani dhe Abdilxhemil i dhe menjėherė ka shkrepur pistoletėn mbi trupat e tyre, duke i lėnė tė vrarė. Nga tė shtėnat e armėve ėshtė plagosur edhe nipi i tyre Z.S nga Reēica e Vogėl.
SPB nė Tetovė theksoi se nė mėnyrė plotėsuese do tė vėrtetojė motivet e kėsaj vrasje tė dyfishtė.

M.N15.12.2011/20:25

Cka me shkruajt shum te mencur bohemi ne problemet e tjeter kujt mos zot me na ra ne krye se ma te zi se aj zotrija boheshim se me evladin nuk bohet loj ndoshta edhe josht ber krenar dhendri por ata e din vetem shpirtat e tyre na e kemi te kot me dhan komente dhe mun te shkrujm e te apim mencuri ne shinen e te tjere kurse vetit nuk munemi me i dhen mend ju pershendes zoti na ndimoft.

anita kosov03.10.2011/10:27

Fukaraja ne rin le te punon jo me ja vjedh qiken zotnis 15 vjet pa leje . Vajza ka plot nuk eshte dasht me manipulu me vajzen e kojshis ajo fmi eshte ende.Dhe kete nuk e lejon as feja , as ligji.Ktu Ne Kosov,Maq i hulumtojn vajzat e Pasanikve manipulojn me fmit se ajo e re naive sdi cka eshte prind.Sa e don prindi femiun se don askush.

uzo03.10.2011/09:24

eshte problemi se sa kam informata un ai 3 muah me pare edhe nje here e ka mare ate vajzen pa lejen e prinderve te vajzes por ka qene nen moshen madhore dhe tash eshte hera e 2 por edhe vajzen te ta grabisen edhe te mbahesh trim nuk ja vlen se nuk eshte problemi se ka ik vajza por ka fjale te tjera ne mes kesaj

albanvokshi02.10.2011/22:24

Bardha,nƫ Tetovƫ janƫ gati ekstrem musliman dhe nuk funksionon aspak...Shahadeti me sex apo dashuri nuk kanƫ lidhje.

drenicaku02.10.2011/13:23

po si nuk ju vje marre

Tirana ne Ch02.10.2011/11:54

s.alejkum..Nuk hyn ne keto pun feja..1.mos u grindni shum .2.pse folni kot,3.Lereni keto komente.4.Ju AS un Nuk e dim se si por nuk esht vetem puna vajzes ..Po lini se kan ata problemet e tyre ..Allahu Mend tju Jape atyre qe skan.pershendetje .

linda02.10.2011/02:46

shum tupri madhe mjer na qka jeni ka bojme stop vrasje dhe knaqen shkaun

mali,tetove02.10.2011/01:01

Eshte e tmerrhme se si Bardha dhe Shqiptari e kuptojne fene ne menyren me banale te mundehme...me duket e vetem te ne shqiptaret ka kaq shuume mendjengsht

Bekimi Prishtine02.10.2011/00:20

Deri kure keshtu???Po ti bre burre qe po ditke qaq mire me shti me revole pse i vrave te 2 ? Ne fund te fundit nuk ishte dashte me e vrae asnjerin por garant ti ke dasht me humbur gjurm te vrasjes.Per qesi gjerash jen vra njerezit vetem para 500 viteve,, se tani ne keto kohe me u vra njeri veq se po don me u martu me qiken tane kjo eshte cmenduri..Pse se ke pyt qiken tane ,, ndoshta ajo vet e ka dasht edhe ti se ke lane me u martu me ate djal

Shatri01.10.2011/21:26

Kanuni i Leke Dugagjinit lejon vella vrasjet e te tjerat,e jo si disa tek ne Shqiptaret qe nuk kane kurrfare besimii thojne vetes se i takoj Fese,p.sh. Islame,por vetem me fjale e asgje tjeterduke kryer vrasje nderi, per kete arsye ndodhin keto,..As qe ju intereson ta kuptojne se cka te meson Besimi,kjo prapambetje fillon nga edukata familjare,e qe asgje nuk ka pune me fene..Me dy luge nuk bene te hahet se dikur i mbesin secilit ne fyte,..Feja meson nje rruge,rrugen e drejt,ndersa menqurine e merre gjate jetesper te mire ose per te keqe,ky eshte dallimi.kane ndodhe perpara po ndodhin edhe sotE tashe ne kohen e sotme jemi verbuar krejtesishte po marrim kultura te hauja,zakone te huaja e tjera gjera,ne vend qe ti zhvillojme qe nga edukata familjare kulturen,traditen zakonet tona qe ma merre mendja shume do te na kishin lakmi nese,..nese ju permbahemi me kujdes e mendje te shendoshe,..

Meha Ger01.10.2011/14:25

Kjo tregon ma se miri sa budallenj jemi sa mbrapa jemi edhe sa trima ne mes veti po me Serb edhe Maqedon jemi krejt tjeter kemi frig kurr syt zdo ti qelum do te jetojm te shkaperderdhur gjithmon

melot voci01.10.2011/12:47

me shku ne shpi te fukaras me vra esht kallaj ne e kena zanat qeshtu ky trimi let shkon shkive letjav ben qeshtu sa vajza kan pordhonu

Arnis01.10.2011/10:31

Nuk eshte mir, dhe drejt, te vras njeri tjetrin. Qdo njeri duhet ta ket lirin e vet. Ne duhet ti lojm ato tradidat te vjetra dhe primitive. Dhe vetem keshtu e ndertojm nje te ardhmeri te sigurt per femijt tone.Mjaft vrasjev, mo per gjidhmon!!!

drenicaku01.10.2011/10:12

Oj bardh po qfar hamam shahadeti,nuk mahet shteti me shahadete,ligji oj bardh ligji.Aty ku ka ligj dhe zbatohet keso faqe te zeza nuk behen,aty ku feja sundon nuk ka as moral as nje gje,prandaj edhe njerzit ligjin e marrin ne duar te veta.Shoqria jon e mjer akoma merren me shahadete,kurse shoqerit serioze nuk merren me fe,kan pune me te meqme dhe si te tilla kan perparu kurse ne po merremi me shahadete e mjerim o mjerim

mili01.10.2011/10:09

viktimav amshim edhe lule edrit kurse kriminelit gjenemin ket eka meritue

Dardan Potoku01.10.2011/01:14

Kur po lexoj disa komente eshte gati me tragjike se sa ngjarja qe ka ndodh, a ka me keq se ne cdo gje qe ndodh tek ne shqiptaret te shkruhet edhe per fen. Nje mendje e shendosh na duhet neve shqiptarve, nje besim tek njeritjetri, perndryshe me ket injoranc do te zhdukemi ngadal por sigurt.

Nordic lights30.09.2011/22:19

Per "Shqyptarin" Kjo me duket qenka me shume rezultat i mentalitetit musliman dhe jo laitivitetit sic pohon ti. Raste te tilla kanƫ ndodhur shpesh here ne shtete evropiane dhe gjithmonƫ kanƫ qenƫ musliman vllezƫr, baba, kusheri ata qe kanƫ kryer vrasje ne emer te "nderit". Vetem ne fene islame nuk lejohet femra te vendos mbi fatin e vet...

Marku30.09.2011/17:28

Shqipetaret ne Maqedoni jane shume me fetar se kosovaret, por siq po shihet atje ndodhin shume me shume gjera te liga se tek ne ne Kosove.

avdyl ibrahimi30.09.2011/15:57

Oj Bardha ku jeton ti,po mu ne keto hapsira shahadet ka .

Shqyptar30.09.2011/14:23

Ne emer te "shqiptarizmit", shqiptari vret shqiptarƫ, ja pra fundi i atyre qe mesojne mesime laike, sekulare, ateiste dhe te tjera mesime t'shejtanit, e nuk mesojne mbi Islamin, i cili i parandalon, ndalon dhe gjykon me Xhehenem, vellavrasjen, Allahu na ruajt prej tij, sherreve te shejtanit dhe argateve te tij ne mesin e njerezimit, inshAllah, Amin! Paqe!

bardha 30.09.2011/14:17

Ku ska shahadet gjithƫmon ka me pas ngatrresa , vrasje ,vetvrasje e shumƫ sene te kqija Allahu na drejtoft ne rrugƫn te cilen naj ka caktue ne librin e shejtKuranin