“Shtëpia e sigurt”, del e pasigurt për tri vajza (Video)

Publikuar: 10.07.2013 - 20:00

Pejė, 10 korrik - Ka mė shumė se njė javė qė Burim Hasani nga Peja po e kėrkon vajzėn e tij tė humbur. 15-vjeēarja kishte ikur nga shtėpia mė 20 qershor, por vetėm njė ditė mė pas ishte gjetur nga policia. Pas marrjes nė pyetje tė vajzės Rr. H., ajo i kishte thėnė policisė se arsyeja e ikjes nga shtėpia ka qenė dhuna familjare e ushtruar nga babai i saj.  Mė pas, me vendim tė Zyrės pėr mbrojtjen e viktimave dhe pėrfaqėsues tė Entit Social, ishte vendosur qė e mitura tė dėrgohet nė njė strehimore nė Pejė. 

Megjithėse quhej “Shtėpia e sigurt”, kjo nuk ishte treguar e tillė, pasi qė vajza kishte arritur tė ikė nga aty, madje bashkė me dy vajza tė tjera, qė gjithashtu ishin strehuar nė kėtė shtėpi. Nga momenti i ikjes mė nuk dihet asgjė pėr fatin e saj. Babai tash po dyshon se ajo mund tė jetė trafikuar.

Drejtoresha e “Shtėpisė sė sigurt”, pėr shkak tė konfidencės sė strehimores, i ka thėnė KTV-sė se vajza ka arritur tė ikė nga aty pasi ka mashtruar punėtorėt e shtėpisė. Ndėrkohė, prokurorja e rastit nė Prokurorinė Themelore nė Pejė, Lirie Morina ka thėnė se rasti po hetohet dhe i ėshtė kėrkuar Policisė sė Kosovės marrja e masave urgjente pėr kėrkimin e sė humburės.

Policia Rajonale e Pejės thotė se po heton ēdo detaj nė kėtė rast. Madje, edhe atė se si arriti tė ikėn e mitura nga strehimorja. 

Afrimi10.07.2013/20:20

Kjo eshte sigurija e kosoves ky eshte shteti i kosoves ku gjithqka thon eshte e sigurt a realiteti eshte gjithqka eshte e pa sigurt hetimet vazhdojn vetem ne shtetin e kosoves keshtu thon police kosovo ky eshte shteti i kosoves