Shtatë të lënduar në rrugën Mitrovicë-Prishtinë

Publikuar: 19.04.2013 - 13:23

Prishtinė, 19 prill - Policia e Kosovės njoftoi se tė enjten rreth orės 18:40 min,   nė rrugėn magjistrale Mitrovicė–Prishtinė, pėrkatėsisht nė fshatin Shupkovc, tė Mitrovicės, ka ndodhur njė aksident trafiku.

Nė kėtė aksident  janė pėrfshira katėr automjete, ndėr ta njė automjet transportues.

Nė pėrplasjen zinxhiror nė mes automjeteve tė pėrfshira nė aksident, i cili  ka ndodhur si pasoj e mosmbajtjes sė distancės sė duhur, janė lėnduar lehtė  shtatė persona, katėr prej tė cilėve fėmijė tė moshės prej 3 deri 7 vjeē.

Tė gjithė tė lėnduarit  fillimisht janė trajtuar nė emergjencėn spitalore nė Mitrovicė, dhe mė pas janė liruar nga mjeku kujdestar pėr trajtim shtėpiak.

 “Nė bazė tė raporteve preliminare tė hetuesve tė trafikut rrugor nė Mitrovicė, mėsohet se aksidenti ishte shkaktuar si pasojė e pakujdesit tė drejtuesit tė automjetit transportues “DAF”, i cili me shpejtėsi, duke mos mbajtur distancėn e duhur, dėshton tė frenojė para se nga prapa tė godet automjetin e pasagjerėve, i cili ishte rreshtuar prapa dy automjeteve tė tjera nė pritje pėr kthim majtas, pėr hyrje nė parkingun e qendrės tregtare ‘Viva Fresh’”, thuhet nė komunikatė.

Rrjedha e qarkullimit tė trafikut rrugor nė vendin e aksidentit, ka qenė e ngadalėsuar pėr pakė kohė derisa njėsitė reaguese policore kanė bėrė ekzaminimin e vendit tė ngjarjes.

Prokurori i prokurorisė themelore, i cili ėshtė informuar lidhur me rastin, ka autorizuar zhvillimin e hetimeve tė mėtejme nga hetuesit policor tė trafikut rajonal tė Mitrovicės.