Siguria në Ballkan më e lartë se në Perëndim

Publikuar: 12.04.2013 - 19:04

Vrasja e 13 personave nė Serbi dhe vdekja e dorasit tė tyre kanė nxitur debatin pėr sigurinė nė vendet e Ballkanit. Por, a ėshtė niveli i dhunės nė Ballkan mė i lartė se nė Evropė?

Gazeta zvicerane “Neuer Zürcher Zeitung” e krahason nivelin e gatishmėrisė pėr dhunė nė vendet ballkanike me atė nė vendet perėndimore, pasi shumė qytetarė tė Serbisė kanė pėrshtypjen se jetojnė nė njė shoqėri shumė tė predispozuar pėr dhunė.

“Por pavarėsisht nga pėrshtypja e pėrgjithshme, vrasjet me armė zjarri nė Perėndim dhe nė vendet e tjera evropiane janė mė tė shpeshta sesa nė vendet e ish-Jugosllavisė”, shkruan kjo gazetė, transmetojnė DW dhe Albinfo.

Sipas hulumtimeve tė fundit, nė Serbi ekziston njė sasi e madhe e armėve tek personat civil, gjė qė mund tė shpjegohet edhe me faktin se ky vend ka kaluar gjatė viteve 90-tė nėpėr periudha tė shumta luftėrash.

Nė 100 persona nė Serbi, 38 nga ta posedojnė ndonjė armė, qė do tė thotė se pėr nga niveli i armatimit ky vend renditet i pesti nė botė, konstaton “Small Arms Survey” nga Gjeneva.

E megjithatė numri i vrasjeve nė 100 000 banorė ėshtė “vetėm” 1.2 vetė.

Kjo do tė thotė se Serbia sa i pėrket  nivelit tė vrasjeve ėshtė nė tė njėjtėn shkallė me Britaninė e Madhe, Francėn apo Holandėn.

Niveli mė i ulėt i vrasjeve nė vendet e ish-Jugollavisė ėshtė nė Slloveni me 0.7, ndėrsa mė i larti nė Mal tė Zi me 3.5 vrasje nė 100 000 vetė.

Por autoritetet ndėrkombėtare dhe mediat paralajmėrojnė se nė kėto vende shpesh nuk mund tė bėhen matje tė sakta tė kriminalitetit, pėr shkak tė mungesės sė tė dhėnave tė sakta.

Edhe mė befasuese janė tė dhėnat e njė studimi tė Zyrės sė OKB-sė pėr Droga dhe Kriminalitet, sipas sė cilave “niveli i plaēkitjeve, vjedhjeve dhe tentativave pėr plaēkitje ėshtė disa herė mė i ulėt nė vendet e Ballkanit, sesa nė vendet perėndimore”.

Nė kėtė studim shtrohet edhe pyetja nėse kriminelėt nga Ballkani kanė ikur nė vendet perėndimore dhe e kanė shtuar atje nivelin e kriminalitetit.

Por, sipas kėtyre burimeve, as kjo nuk ėshtė e vėrtetė, sepse “nė burgjet e vendeve perėndimore ėshtė nė rėnie numri i tė burgosurve me origjinė nga vendet e Evropės Juglindore”, shkruan “Neue Zürcher Zeitung”.

Toni12.04.2013/20:03

Mos të harrojmë se në perëndim janë me dhjetra miliona banorë në një shtet dhe se gati gjysma e tyre janë lloj lloj nacionalitetesh qe vijnë nga vende të pa civilizume. Me i pas ne në ballkan aq shum të huaj ish ba kërrdia, na ndërvete u mytem tuj u ... e lere ma me të huaj.