Granatë dore në ambientet e ”KosAutoStar” në Qyshk të Pejës

Publikuar: 27.03.2013 - 17:18

Pejė, 27 mars – Tė martėn, mė 26 mars, reth orės 21:20h pronari i Autoservisit ”KosAutoStar”, me lokacion nė fshatin Qyshk-Pejė, ka informuar pėrmes telefonit  Policinė e Kosovės – Stacionin Policor nė Pejė, se  persona tė pa njohur i kanė hedhur njė granat dore (e cila nuk ishte aktivizuar) nė oborrin e autoservisit, pikėrisht afėr zyrės ku ishte duke qėndruar roja i objektit shtetasi i Kosovės, Q. B.

Shpejt kanė shkuar patrullat policore,njėsitet e hetimeve dhe krim teknikave nga stacioni policor i Pejės dhe Njėsiti i Hetimeve Rajonale. Fillimisht ėshtė siguruar vendi i ngjarjes dhe ėshtė bere evakuimi i banorėve nė njė diametėr te caktuar.

Ne vendin e ngjarjes kanė ardhur njėsiti i Policisė se Kosovės pėr deminim,te cilėt ne vend te ngjarjes kanė shkatėrruar mjetin shpėrthyes (granatė dore),me ē’rast nuk ka pasur dėmtime dhe as lėndime nė njerėz.

Te njėjtėn ditė, lidhur me rastin si tė dyshuar tė mundshėm janė arrestuar dy persona, tė cilėve u ėshtė caktuar masa e ndalimit policor pėr tė vazhduar me procedurė.