EULEX heq dorë nga akuza në një rast korrupsioni

Publikuar: 01.03.2013 - 15:50

Prishtinė, 1 mars - Gjykata Themelore e Prishtinės, nė trupin gjykues tė pėrbėrė nga dy gjyqtarė tė EULEX-it dhe njė gjyqtar vendas, i kryesuar nga njėri gjyqtar i EULEX-it e hodhi poshtė akuzėn pėr shpėrdorim tė pozitės zyrtare kundėr Alban Thaēit pėr shkak se prokurori i kėtij rasti e tėrhoqi gojarisht akuzėn kundėr kėtij tė pandehuri.

Gjykimi kundėr shtatė tė pandehurve tė tjerė nė kėtė rast, nė mesin e tė cilėve Ilir Tolaj, ish-Sekretar i Pėrhershėm i Ministrisė sė Shėndetėsisė dhe Bujar Bukoshi, ish-ministėr i Shėndetėsisė ėshtė duke vazhduar.

Rastin ėshtė duke e ndjekur penalisht njė prokuror i EULEX-it nga Prokuroria Speciale e Kosovės (SPRK).

pode02.03.2013/14:45

eulexi së ha kashtë po lekë ka marrë një dujë pasë pakë i kthehetë prapë.eee po po.