Vritet Dritan Lamaj, ish-shef i komisariatit në Tiranë

Publikuar: 24.02.2013 - 22:04

Tiranė, 24 shkurt - Kanė mjaftuar dy breshėri automatiku dhe krimi t’i marrė jetėn njė tjetėr drejtuesi policie. Ish-shefi i komisariatit numėr 6 nė kryeqytetin shqiptar, Dritan Lamaj humbi jetėn pasi ėshtė qėlluar sot rreth orės 18:45 minuta me armė nė zonėn e njohur me emrin “Vasil Shanto” nė Tiranė. Efektivėt bėjnė tė ditur se Lamaj, 41 vjeē, babai i njė fėmije, ishte duke udhėtuar i vetėm nė kryqėzimin e rrugės ‘Ibrahim Dervishi’ e ‘Petro Korēari’, me automjetin e tij tip Lancia, nė momentin kur ėshtė qėlluar me breshėri kallashnikovi. Lamaj u dėrgua nė  gjendje tė rėndė nė Spitalin Ushtarak por mbėrriti aty i pajetė, njofton Balkanweb.

Sipas tė dhėnave tė para tė policisė, vrasja ėshtė njė atentat i mirėfilltė mafioz. Sipas burimeve nga policia, autori apo autorėt kanė studiuar ēdo lėvizje tė Lamaj dhe kanė gjetur momentin kur ai ndodhej i vetėm duke lėvizur me automjetin nė errėsirė nė njė zonė tė pandriēuar, por shumė tė populluar nė kėtė orė tė mbrėmjes, tek “Vasil Shanto”. TV News24 mėson se autorėt kane qenė me motor dhe se i kanė prerė rrugėn Lamajt. Ata kanė zbrazur dy breshėri me kallashnikov nė drejtim tė xhamave tė zinj tė automjetit me tė cilin udhėtonte Lamaj. Plumbat e njėpasnjėshėm nuk i kanė dhėnė asnjė mundėsi ish-shefit tė komisariatit tė largohet. Dėshmitarėt pohojnė se autorėt janė larguar me shpejtėsi nga vendngjarja.

Pėr momentin nuk ka informacione pėr motivet e sulmit, por dyshimet e para bien “pėr shkak tė detyrės”.

Policia tashmė ka shoqėruar dhe marrė nė pyetje disa persona me tė cilėt Lamaj ka pasur konflikte tė mėparshme, kurse janė vėnė nė dispozicion 100 mijė dollarė pėr ēdi informacion tė vlefshėm nė drejtim tė identifikimit tė autorėve.

Dritan Lamaj, pas detyrės nė krye tė Komisariatit numėr 6, aktualisht punonte nė njė prej sektorėve tė drejtorisė sė Policisė sė Pėrgjithshme tė Shtetit. News24 mėson se Lamaj kishte bėrė disa ankesa nė prokurori pėr shkak tė kėrcėnimeve qė kishte marrė sė fundmi.

 

mrika25.02.2013/16:19

ngushllime familjes, stop! mo me keto vrasje ne shqipri.

london25.02.2013/13:12

ngushllime familjes lamaj dhe urojm se shpejti te bin ne pranga .

diaspora25.02.2013/08:53

ju shprehi ngushllime te thella familjes ndersa per kriminelin qe e ka ber kete shum kam besim ne policin shqiptare qe do e kap kan nje profesionalizem dhe shum kam besim ne policin shqiptare qka me ba ne kosovaret qe skem besim ne askend vetem ne vetvete edhe nje her shprehu ngushllime te thella per familjen

F Prebreza25.02.2013/03:54

ngushellime familjes se komandantit dhe ton popullit shqiptar R.I.P

Mirush Kabashi 25.02.2013/01:39

Familes se te ndjerit ngushllime shum me erdh keq edhe mu dhimt por besoj se shpejt kryesit e vepres do te lidhen me PRANGA e te dalin para drejtsis ju kisha lut komisariatit te Tiranes net mirret me hetime ma te ashpra ne Komisariatin e policijes se Tiranes se shum jam i bindun ... sesi gjindet mbrenda policijes se Tiranes se vetem policia ka mujt me dit per Dritan Lamajn se kur delasht ne rrugtim me kan asht vet apo me ndoji bashk udhtar edhe kahciles rrug ka me rrugtue nesa ora niset keto te dhana jan dal krejt prej police 90qind se dor ... sesi nuk ka mujt me dit Dritan Lamaj kur del ne rrugtim marri marri per ket popull Shqiptar ne mes vehte per qdo dit po vriten ........

nga venezia25.02.2013/00:47

Dritani ishte trim bujar dhe profesionist
nje djale qe ne moshen 41 vjecare e ekzekutojne ne menyre mafioze.
Dritani ishte vertet djale me personalitet dhe ... akter te forte, nje shqiptar i madh dhe nje prind i mbrekullueshem.
shteti shqiptar duhet te beje punen me intensitetin me te madh, jo per sy e faqe por duhet seriozishte, perndryshe tek ne krimi do jete triunfi mbi ligjin dhe te drejten
ngushellime te aferme

lili24.02.2013/23:07

All llahu i shkaterrofte zullumqaret ngushellime te perzemerta per familjen

italiani24.02.2013/22:52

qdo polic e prokuror apo xhykates e ka jeten ne rrezik sa ne popullat xhenden armatime pa kontroll ngushllime familjes marri per shtetin shqipetar marri per te xhith shqipetaret xhithkah ku xhenden ne kemi vrasjet ma te shpeshta se te tjeret qfar rruge jemi tu e ndjek shqiperi kosove per qdo dit vdekje nga plumbi kombetar

Prizrenasi24.02.2013/22:40

Urdheroni bashkim te Kosoves dhe te Shqiperise . Ne nje shtet modern demokratik e te perparuar . Ne te cilin do te vazhdon te dominoje gjakmarrja me qindra te ngujuar ne shtepi te tyre kryesisht femije . Ku do te domonoje mafija qe do ta kontrollon shtetin e ardhshem te madh shqiptare , e ku do te krijohen mundesite qe te vrahemi edhe me shume ne mes veti. Ngushellime familjareve te ish shefit te komessariatit ne Tirane, Dritan Lmaj . Krimineleve iu deshiroje qe te thejne qafen e qe sa me shpejt te zbulohen nga organet e rendit te Shqiperise , dhe te vehen prapa grilave .

Tiranasi24.02.2013/22:13

Familjes ngushellime!
Dyshimet duhet te bijn edhe mbi kolegt e punes sepse mafia i ka informatoret brena policis dhe posaafrohen per ti zbuluar keta nga brenda i informojn dhe keshtu e mbyllin rrethin.
Kta kriminela duhet kapur dhe denuar.