Dënohen dy policë të Kosovës për korrupsion

Publikuar: 15.02.2013 - 16:53

Mitrovicė, 15 shkurt - Njė trup gjykues, i pėrbėrė nga tre gjyqtarė tė EULEX-it nė Gjykatėn Themelore nė Mitrovicė, ka marrė vendim qė tė dėnojė dy policė pėr vepra penale lidhur me korrupsionin dhe i shfajėsoi katėr tė tjerė nga akuzat e ngjashme.

Trupi gjykues e shpalli fajtor tė pandehurin Avni Shyti pėr veprėn penale tė shpėrdorimit tė pozitės zyrtare dhe autoritetit dhe e dėnoi atė me pesė muaj burgim. Dėnimi ėshtė pezulluar pėr njė periudhė dy vjeēare tė verifikimit. Shyti u lirua nga vepra penale e marrjes sė mitos.

Nazmi Poterqoi, po ashtu, u shpall fajtor pėr veprėn penale tė shpėrdorimit tė pozitės zyrtare dhe autoritetit dhe pėr marrje tė mitos dhe iu shqiptua njė dėnim i pėrgjithshėm prej njė vjet e dy muaj burgim. Dėnimi ėshtė pezulluar pėr njė periudhė verifikimi prej dy vjet e gjashtė muaj.

Tė pandehurit Naser Damati, Besim Smajli, Kemajl Hoti dhe Halit Fazliu u shpallėn tė pafajshėm dhe u liruan nga tė gjitha akuzat.

Gjashtė tė akuzuarit, tė gjithė policė, akuzoheshin pėr shpėrdorim tė pozitės zyrtare, pėr dhėnie tė informatave njė dėshmitari bashkėpunues nė lidhje me rrugėt qė mund t’i shfrytėzonte pėr aktivitetet e tij tė paligjshme transportuese dhe pėr vendndodhjen e pikave tė kontrollit tė policisė. Aktakuza, po ashtu, pohonte qė nė disa raste, disa nga tė akuzuarit, kur ishin tė vendosur nė pikat e kontrollit, personalisht e lejonin dėshmitarin bashkėpunues qė tė kalonte me mallrat kontrabandė.

Rasti ėshtė ndjekur penalisht nga njė prokuror special i EULEX-it i Prokurorisė Speciale tė Kosovės.