“Nata 2” çon në pranga 6 elbasanas

Publikuar: 01.02.2013 - 11:54

Elbasan, 1 shkurt  – Gjatė shtetas u arrestuan nga policia e Elbasanit gjatė orėve tė mbrėmjes sė shkuar, tė akuzuar pėr vepra tė ndryshme penale.  

Operacioni i koduar “Nata 2”, pėrfundoi me arrestimin e shtetasve Ardian Ēota, 45-vjeē, Martin Liēi, 22-vjeē, Bledar Sula, 28-vjeē, Arben Spaho, 29-vjeē, A.P, 16-vjeē, si dhe Sokol Koēi, 32-vjeē, raporton Start.

Nė sajė tė njė hetimi rezultoi se shtetasit Ardian Ēota, Martin Liēi dhe Bledar Sula, nė bashkėpunim me njėri-tjetrin, nė kohė e vende tė ndryshme, kanė realizuar njė sėrė vjedhjesh tė ndryshme ne qytetin e Elbasanit por edhe nė periferi te saj. Kėta shtetas janė autorė tė vjedhjes sė kabullit elektrik tė sistemit tė ndriēimit nė rrugėn nė lagjen Skėnderbej”, po kėshtu janė autorė tė ngjarjes sė ndodhur me datė 09.01.2013 e cila bėn fjalė pėr vjedhjen e njė “Servisi” nė lagjen 28 Nėntori  nė Elbasan, nė pronėsi tė shtetasit F.Bitri, ku kanė marrė njė aparat saldimi, njė gjenerator, dy pistoleta ajri, etj. Nga  kontrollit i ushtruar ne banesėn e shtetasit Martin Liēi u gjetėn e u sekuestruan nė cilėsinė e provės materiale 2000 copė fishekė automatiku.

“Aktualisht janė dokumentuar vjedhja e ndodhur nė datė 28 janar 2013 e dy banesave nė fshatin Katundi i Ri, nė Elbasan, nė pronėsi tė shtetasve P.Korēa dhe J.Korēa, ku si autorėshtė shtetasi Arben Spaho, nga ku ka vjedhur 4 televizorė Plazmė si dhe disa vegla pune”, sqaron policia. Gjithashtu, ėshtė ndaluar edhe shtetasi A.P,  pasi akuzohet pėr veprėn penale “vjedhjes e kryer nė bashkėpunim”, sepse ky shtetas me date 25.10.2012 nė lagjen “Syrja Dylgjeri” nė Elbasan, ka vjedhur banesėn e shtetases K.Bardhi, nga ku i ka marrė 100 mijė lekė tė reja.

Po kėshtu ėshtė bėrė arrestimi  shtetasit Sokol Koēi, datėlindjes 1981, banues nė lagjen “Emin Matraxhiu”, pasi ka ushtruar dhunė fizike duke e goditur me sende tė forta bashkėshorten e tij  shtetasen L.Koēi, dt 1982, si dhe ka ushtruar dhunė fizike edhe ndaj fėmijėve tė tij. Ndėrkohė, vazhdon puna hetimore, pėr tė dokumentuar edhe tė tjera vjedhje tė ndodhura ne qarkun e Elbasanit.