Kapen edhe tre grabitës të rrezikshëm

Publikuar: 31.01.2013 - 15:58

Prishtinė, 31 janar  – Njėsitet policore tė rajonit tė Prishtinės edhe gjatė kėsaj jave kanė vazhduar aksionet e tyre policore, pėr arrestimin e personave tė dyshuar pėr raste tė grabitjeve tė armatosura dhe dėrgimin e tyre para organeve kompetente. Operacioni i parė ėshtė zhvilluar nė Prishtinė mė  28 janar, kur ėshtė arrestuar njė person i dyshuar, i cili dyshohet me bazė tė jetė i pėrfshirė nė disa raste tė grabitjeve tė armatosura ( nė njė market nė fshatin Bardhosh, lokale nė lojėra tė fatit etj). Personit tė dyshuar, R. Salihu– mashkull, 25 vjeē , shtetas i Republikės sė Kosovės, i ėshtė konfiskuar njė veturė e tipit VW Jetta, ngjyrė e verdhė, me targa tė Republikės sė Kosovės, veturė kjo qė dyshohet tė jetė pėrdor pas realizimit tė grabitjeve, pėr tu larguar nga vendi i ngjarjes. Operacioni i dytė i organizuar mirė nga hetuesit, ėshtė realizuar me datėn 29.01.2013 nė Ferizaj, ku pėr grabitje tė armatosura tė raportuara nė rajonin e Prishtinės, (barnatore, bastore, postė, pompa derivatesh etj), ėshtė arrestuar, D. Krivaqa– mashkull, 30 vjeē , shtetas i Republikės sė Kosovės, i cili ka qenė i kėrkuar edhe mė herėt pėr grabitje tė armatosura, nga ana e hetuesve rajonal tė Prishtinės. Personit nė fjalė i ėshtė gjetur dhe konfiskuar njė sasi e vogėl e substancės narkotike e cila dyshohet tė jetė marihuanė. Puna e hetuesve rajonal tė Prishtinės ka rezultuar e suksesshme edhe dje, ku rreth orės 15:00, nė Han tė  Elezit ėshtė arrestuar, T. Dashi– mashkull, 20 vjeē , shtetas i Republikės sė Kosovės, i cili dyshohet me bazė tė jetė i pėrfshirė nė raste tė grabitjeve tė armatosura. Dy tė dyshuarve tė parė, iu ėshtė vazhduar masa e paraburgimit pėr njė muaj, ndėrsa me aktvendim tė Prokurorit kujdestar tė Prokurorisė Themelore nė Prishtinė, nga Departamenti i Krimeve tė Rėnda, i dyshuari i tretė po mbahet nė qendrėn e mbajtjes nė Prishtinė, pėr procedura tė mėtejme. Vlen tė theksohet se pėr rastet nė fjalė si dhe pėr raste tė tjera tė grabitjeve e vjedhjeve, policia po vazhdon operacionet, ėshtė nė kėrkim tė disa personave tė cilėt i ka identifikuar, si tė dyshuar tė mundshėm pėr vepra penale kundėr pronės dhe pasurisė. 

Vokshi01.02.2013/07:17

Keta hajna jan me te rrezikshem sesa qeveria thaqi ose jan ne bashkpunim.
Duhet mi qit me emer te plote dhe fotografi mi pa krejt bota kush jan keta.Policia i man ne burg 24 edhe i nshon deri ne gjykim ku nuk i vjen radha 10 vjet me dal gjyq edhe at'here e blejn gjykatsin e shpallen te pa fajshem,vetem denimi me vdekje ose prerja e dore vlen per keta kriminela.