Në Mitrovicë vritet një i ri, arrestohet i dyshuari

Publikuar: 23.01.2013 - 09:55

Mitrovicė, 23 janar  - Njė person, rreth 23 vjeēar, ėshtė plagosur pėr vdekje me armė zjarri, nė Mitrovicė nė orėt e para tė mėngjesit tė sotėm. Policia raporton se incidenti besohet tė ketė ndodhur para mesnatės, nė fshatin Lushtė tė Mitrovicės, ndėrsa viktima, B.O., me plagė tė shkaktuara nga armė zjarri, ishte dėrguar nė qendrėn emergjente spitalore tė Mitrovicės, ku edhe kishte ndėrruar jetė.

Policia e Kosovės ėshtė informuar lidhur me rastin pėrmes njoftimit nga personeli i Spitalit tė Mitrovicės, tė cilėt kanė pranuar viktimėn me plagė tė rėnda trupore tė shkaktuara nga armė zjarri, ndėrsa kanė konstatuar vdekjen e tij.

Hetuesit policorė tė Drejtorisė rajonale tė hetimeve nė Mitrovicė sė bashku me teknikėt e kriminalistikės, nėn udhėheqje tė prokurorit tė shtetit, kanė bėrė kėqyrjen e vendit tė ngjarjes dhe inicimin e procedurave tė rastit tė vrasjes.

Njė person, i pėrkatėsisė etnike shqiptar, rreth 56 vjeēar, ėshtė arrestuar mbi bazėn e dyshimit pėr pėrfshirjen e tij nė rastin e vrasjes, ndėrsa me autorizim tė prokurorit tė shtetit, tė njėjtit i ėshtė caktuar masa e ndalimit policor deri nė 48 orė.

Njė revole, tip “TT” e kalibrit 7.62mm, e identifikuar nė pronėsi tė dyshuarit, e qė besohet tė ketė qenė e pėrfshirė nė kėtė rast, ėshtė sekuestruar dhe evidentuar si pjesė e provave materiale pėr ekzaminim tė mėtejmė.

Trupi i pajetė i viktimės, me urdhėr tė prokurorit publik, ėshtė dėrguar nė Institutin e Mjekėsisė Ligjore nė Prishtinė, pėr obduksion.