Vjedhësit e identifikuar të rrethojave në Marin të Skenderajt, janë në liri

Publikuar: 22.12.2012 - 21:36

Prishtinė/Skenderaj, 22 dhjetor - Personat qė pretendohet se kanė vjedhur rreth 60 metra tė rrethojave nė kompleksin memorial tė dėshmorėve nė fshatin Marin edhe pse janė identifikuar nga policia janė nė liri. Vendimin pėr ta e ka marrė prokurori komunal nė Skėnderaj pasi ata kanė deklaruar se nuk janė kryesit e veprės. Ndėrsa rastin e kanė dėnuar organizatat e dala nga lufta.

Rreth 60 metra rrethoja tė aluminit janė vjedhur nė kompleksin memorial por tė dyshuarit kryesor mbetėn tė lirė.

Edhe pse policia ka identifikuar 3 persona qė dėmtuan varrezat nė kompleksin e dėshmorėve nė fshatin Marin, prokurori komunal nė Skėnderaj ka dhėnė urdhėr pėr lirimin e tyre.

Zėdhėnėsi i policisė pėr rajonin Mitrovicės, Besim Hoti, i ka thėnė KTV-sė pėrmes telefonit se ata kanė arritur tė identifikojmė 3 personat qė kanė kryer veprėn por rasti tash i takon organeve gjyqėsore.

“Ndalimi nga ana e policisė nuk mund tė bėhet pa autorizimin e prokurorit. 3 tė dyshuarit janė nga Skėnderaj dhe ne kemi identifikuar edhe deponinė metalike ku janė shitur ato, por pasi kanė dhėnė dėshminė tė dyshuarit duke mohuar vjedhjen, janė liruar”, ka thėnė Hoti.

Ndėrsa rrethojat nuk ishin dėmi  vetėm qė kishin bėrė, ata dėmtuan edhe pllakat e mermerit dhe rrjetin elektrik.

E kėtė akt e kanė dėnuar shoqatat e dala nga lufta, tė cilėt e vlerėsojnė si vepėr tė shėmtuar.

Rreth 60 metra rrethoja tė aluminit vlera e tė cilave sillet rreth 60 euro pėr metėr janė shitur nė njė deponi metali nė Mitrovicė.

Nė kompleksin memorial nė Marin janė tė shkruar 2100 emra tė dėshmorėve nga mbarė Kosova.

Ky kompleks ėshtė projekt i organizatės Amerikane “Miqtė Amerikan tė Kosovės”  tė cilėt edhe paguajnė njė rojė por i cili nuk ruan 24 orė e as nė ditėt e vikendit.

Juristi23.12.2012/23:09

Kanceri i kësaj shoqnije, varrmihesit e demokracise e zhvillimit, koka e krimit dhe korrupcionit jane pikerisht ish komandantet me prirje ... dhe sot ne petkun e politikanëve. Prokuroret dhe gjykatesit duke mos arritur ta mundin friken e besa edhe t'i rezistojne tundimit per pasurim te paligjshem, me ose pa vetedije jane bere pjese e se keqes ne vend. eshte koha qe frigacaket nga radhet e tyre ta ndrrojne profesionin sepse po dojne me e kthy popullin ne kohen e kanunit.

peja23.12.2012/13:52

une mendoj nese prekurori nuk kupton tani duhet me kanun te lekese me marr masa ne vete me mbrojt veten qe don te thot hajnav mejav shti shpaten ne funt e ne kry tani pe kqyrim avjedhin mo

Besime Hoti22.12.2012/22:31

Ky prokurori eshte jaran i Hashim Thacit.

BMH.de22.12.2012/22:00

Kesaj i thojn anarki, secilli ban qa ti teket. Ky asht ni shembull se edhe Lirin qe na e sollen Miqtë Amerikan të Kosovës jan ka na e vjedhin pushtetaret.
Mir e kini vretem vazhdini........

agron suhogerllaj22.12.2012/21:58

E, jena ba me na kukat ne qfare kohe te pa kohe jemi ardhe,per veq vjedhjes si akte qyqar,e keqja e kesaj o se jane lene ne liri aktoret e keti krimi qe e kane bere ata te mjere,a thu a jane mbete pa buke apo pa drogaqfare gjykate o kjo?veqse e derigjuar nga individ dhe te ashtuqujtur komandanta,mesiguri jane kane akraballaku i tyre ose disa prej servileve te ktyre trimave komandantave nje prej turpeve te keti viti

lori22.12.2012/21:43

kta jan sigurisht te aferm me kryetarin